Zam bekleyen memura kötü haber!

Zam bekleyen memura kötü haber!
Zam bekleyen memura kötü haber!
Memur ve memur emeklilerinin zamlı maaşları ocak ayından sonra, şubat ve marta da yetişmiyor

2,5 milyon memur ile 1,8 milyon memur emeklisi zamlı maaşları ve üç aylık farkı ancak nisanda alabilecek. Memurun zamlı maaş alabilmesi için toplu sözleşmeye ilişkin yasa tasarısının Meclis'te kabul edilerek kanunlaşması gerekiyor. Geçtiğimiz günlerde Meclis'e sevk edilen yasa tasarısı, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda ele alınıp alt komisyona gönderildi. Bu yüzden süreç uzadı ve zamlı maaşların 15 Nisan öncesine yetişmesi neredeyse imkansız hale geldi.

Halen alt komisyon görüşmeleri süren toplu sözleşme yasasının önümüzdeki günlerde Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülmesine başlanacak. Daha sonra ise yasa, Genel Kurul'a gelecek. Genel Kurul'da kabul edilen yasa, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayının ardından Resmî Gazete 'de yayımlanarak yürürlüğe girecek. Ancak yasanın yürürlüğe girmesi zamlı maaşlar için yeterli değil. Bu aşamadan sonra toplu sözleşme süreci başlayacak.

Zaman 'ın edindiği bilgiye göre toplu sözleşme için taraflar mart ayında masaya oturacak. Toplu sözleşme görüşmeleri bir ay içinde tamamlanacak. Buna göre mart ayının ilk 15 günü hükümet ile sendika yetkilileri arasındaki toplu sözleşme görüşmeleri ile geçecek. Toplu sözleşme masasında hükümetin karşısına 2,5 milyon memuru temsilen 6 üye ve 1 başkandan oluşan toplam 7 sendikacı çıkacak. Başkan, en çok üyeye sahip Memur-Sen'in başkanı olacak. 6 üyenin 3'ünü Memur-Sen, 2'sini Kamu-Sen, 1 üyeyi de KESK belirleyecek. Hükümeti ise Çalışma Bakanlığı başkanlığında Maliye ve Kalkınma Bakanlığı ile Hazine ve Devlet Personel Başkanlığı yetkililerinden oluşacak heyet temsil edecek.

Masada anlaşma sağlanamaması halinde Kamu Görevlileri Hakem Kurulu devreye girecek. Çıkacak sonuca göre zamlı maaşlar en erken 15 Nisan'a yetişecek. Yasanın Meclis sürecinin uzaması halinde zamlı maaşların mayıs ayına kalma ihtimali de söz konusu. 2,5 milyon memur ile 1,8 milyon memur emeklisinin zamlı maaşı 1 Ocak'tan itibaren geçerli olacak. Zamlı maaşların nisan ayında ödenmesi halinde 4,5 aylık zam farkı da verilecek. Zam farkları, maaşla birlikte tek seferde ödenecek. (Zaman)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/107798510779859

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  MV Maaşları - Kemal Nefer

  İlk turda sıkıntı çıkınca , ikinci turda maaş zamları AKP oyları ile geçmişti meclisten. Kendilerine %100, memura %5 zammı reva gören AKP MV'lerini sandıkta meclisten defetmek her memurun görevidir.

  MEMUR EMEKLİ UMURLARINDA MI? - Sedat Gürsel

  Uludere tazminatlarına gelince hiç ummadıdığmız bir süratle verilebiliyor. Ne soruşturma, ne de mahkeme sonucu beklenmedi. Belki arada çok kötü niyetli birisi o istihbaratı çarpıttı, o görevli henüz ortaya çıkarılmadan, devlet tazminatları ödeyiverdi. Belki o köydeki veya yakın bir köydeki bazı husumetler sebebiyle devlet yanıltıldı. Ama hükümetin bu konuda çekindiği net birşeyler varki ödemeler derhal yapıldı. Ama memur dediğin ne ki? kendi kulu. İster bugün verir ister yarın ister seneye, sesi çıkabilir mi? Sesi çıkanı sürmek, ezmek artık hükümetin elinde. İsterse memuriyetten bile uzaklaştırabilir. İleri demokrasilerde böyle çifte standartlar olabilir.

  Adalet budur.. - papirus0606

  Bir gecede kallavi zam yapılmıştı vekil maaşlarına.Demekki sendika başkanlarını seçerken daha dikkatli olmak gerekiyormuş.

  Uçuk kaçık projelere para var, memura yok. - ertanöngür

  Nerede Kanalistanbul projesi gibi uçuk kaçık projeler yapmaya kalkan iktidar, memura gelince para yok anlaşılan. Ya o projeler yalan ya memura verecek para olmadığı? Haaa, bir de şu makam otomobileri filosu, vekillere rezidans projesi, başbakana yaptırım uygulayacağımız Fransa'dan yeni uçaklar alımı var tabii öncelikli olarak.

  Hadi bakalım,kolay gelsin... - Cemile Duru

  İktidar yanlısı ve zam taklidine çıkmış her artışlara onay veren sendika başkanlarınızı alın şimdi naparsanız yapın !:)

  Oyalama beni! - Burak1978

  Memur ve memur emeklilerinin zamlı maaşları ocak ayından sonra, şubat ve marta da yetişmiyor sözüne karşılık Ajda'dan oyalama beni şarkısını hediye ediyorum;iktidara:)

  Vekil - Memur farkı... - taylannn

  Milletvekiline %63 zam 1 GECEDE geçerken memura verecekleri en fazla %3-5' lik zam için 4 ay süründürüyorlar..Yazıklar olsun sizin adalet anlayışınıza!