Zam erken, indirim gecikmeli

CHP Adana Milletvekili Tacidar Seyhan, doğalgaz ithalatında fiyatların üç ayda bir belirlendiğini, ancak hükümetin dışalım fiyatındaki olası artışları iç piyasaya bir ay önce peşin peşin zam olarak yansıttığını...
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi

ANKARA - CHP Adana Milletvekili Tacidar Seyhan, doğalgaz ithalatında fiyatların üç ayda bir belirlendiğini, ancak hükümetin dışalım fiyatındaki olası artışları iç piyasaya bir ay önce peşin peşin zam olarak yansıttığını, düşüşleri ise birkaç ay gecikmeli olarak gerçekleştirdiğini ileri sürdü.
BOTAŞ'ın doğalgaz alım fiyatları, tüketicilere satılan gaz fiyatlarını dönemsel olarak karşılaştıran Tacidar Seyhan, doğalgaz anlaşmalarında üçer aylık dönemler itibarıyla fiyat düzenlemesi yapıldığını, bu düzenleme dönemlerinin 1 Ocak, 1 Nisan, 1 Temmuz ve 1 Ekim olarak sözleşmelerde yer aldığını söyledi. CHP Adana Milletvekili Tacidar Seyhan, bu maddenin, Rusya'dan alınan batı hattı ve Mavi Akım sözleşmeleri ile İran gazı sözleşmesinde aynı olduğunu belirtti.
Fiyat tüketicinin aleyhine BOTAŞ'ın bu devrelerde satıcı ile yeni fiyat mutabakatı yaparken, gaz fiyat formülündeki yakıtların geçmiş altı aylık dönemdeki fiyat değişiminin ortalamasını aldığını ifade eden Seyhan, dolayısıyla gaz alım fiyatının artacağı ya da düşeceğinin BOTAŞ tarafından çok önce bilindiğini, kurdaki değişime göre de bu değişimin iç piyasa fiyatlarına yansıtıldığını dile getirdi. Seyhan, hükümet politikası olarak BOTAŞ'ın son üç yıldır iç piyasaya fiyatlarını dışarıdaki fiyatlardan bağımsız olarak ve tüketiciler aleyhine belirlediğini kaydederek, bunu çeşitli örneklerle anlattı.
'Bir ay önce zam yapılıyor'
Seyhan'ın verdiği bilgiye göre, 2004'ün Ekim-Aralık döneminde dolar 1.50 YTL'den 1.35 YTL'ye düştü. Buna karşılık, aynı yılın temmuz ayında yüzde 6.26, ağustos ayında yüzde 6.27 artan konutlarda kullanılan doğalgaz fiyatları, kurun düştüğü ekim-aralık döneminde de artışını sürdürdü ve sırasıyla yüzde 6.11, yüzde 6.04 ve yüzde 6.05 zam gördü.
Hükümet 2005 yılında ise fiyat artışını, her seferinde normal süresinden bir ay önce gerçekleştirdi. CHP Adana Milletvekili Tacidar Seyhan'ın tespitlerine göre, 1 Nisan 2005'te olması gereken zam 1 Mart'ta yüzde 4.25 olarak, ekimde olması gereken zam 1 Eylül'de yüzde 5.84 olarak ve Ocak 2006'da yapılması gereken zam da 2005 Kasım'ında yüzde 5.78 olarak gerçekleşti. Son olarak 2006 Nisan ayında yapılması gereken yüzde 5.83'lük zam da 1 Mart'ta yapıldı.
'Artış pik dönemlerde'
CHP Adana Milletvekili Tacidar Seyhan, hükümetin son iki yılda doğalgazda zaman zaman gerçekleştirdiği fiyat indirimlerinin tüketimin en az olduğu dönemlerde yapıldığını, buna karşılık tüketimin en yüksek olduğu pik dönemlerde art arda zam yapıldığını ifade etti. Hükümetin doğalgazdaki fiyatlama politikasını, vatandaş aleyhine yapılmış keyfi bir uygulama olarak nitelendiren Tacidar Seyhan, "Zammı peşin peşin yapıyorlar, indirim yapılması gereken dönemlerde ise geciktiriyorlar. Bu durum, vatandaşın devlet tarafından kazıklanmasıdır. Devlet kendi vatandaşını kazıklamaz" diye konuştu.