Zam yağıyor tüketim düşüyor

Petrol Sanayi Derneği (PETDER), akaryakıttaki yüksek ÖTV'nin ekonomiyi ve sektörü olumsuz etkilediğini bildirdi. PETDER, akaryakıta uygulanan vergi oranları konusunda hazırladığı çalışmada...

İSTANBUL - Petrol Sanayi Derneği (PETDER), akaryakıttaki yüksek ÖTV'nin ekonomiyi ve sektörü olumsuz etkilediğini bildirdi. PETDER, akaryakıta uygulanan vergi oranları konusunda hazırladığı çalışmada, yüksek ÖTV artan petrol fiyatları ile birleşince Türkiye'deki benzin ve motorin fiyatlarının Avrupa'nın en yüksek düzeyine ulaştığı vurgulandı. Yüksek fiyatların resmi akaryakıt tüketiminin azalmasına ve enerji maliyetlerinin artmasına neden olurken, diğer taraftan kaçak akaryakıt sorununu da körüklediğine işaret edilen çalışmada, son artışlar sonrasında litresi 2 doları aşan benzin fiyatlarının akaryakıt tüketiminin önemli ölçüde azalmasına neden olduğu belirtildi.
'Kaçak yakıt artıyor' şüphesi
Temmuzda benzin tüketiminin, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8.7, motorin tüketiminin ise yüzde 2.6 azaldığı, benzin tüketiminin ağustosta da yüzde 1.6 oranında azalarak bu eğilimini sürdürdüğüne dikkat çekildi. Son aylarda gerileme eğilimine giren akaryakıt satışlarının, ekonomideki yavaşlama söylemleriyle birlikte kaçak akaryakıt sorununu tekrar gündeme getirdiği yorumu yapılan çalışmada, 2005'te akaryakıt satışlarının, aynı dönemde ağır vasıta ve diğer araç satışlarının artmasına rağmen, beklenen artışı göstermemesinin yüksek fiyatların kaçak yakıtı teşvik ederek, resmi satışın azaldığını düşündürdüğü ifade edildi.