Zamda söz Erdoğan'ın

Hükümetle memur konfederasyonları, memur maaş zammı pazarlığında yarın dördüncü kez bir araya gelecek. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin...

ANKARA - Hükümetle memur konfederasyonları, memur maaş zammı pazarlığında yarın dördüncü kez bir araya gelecek. Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, zam oranı konusunda son limite geldiklerini belirtirken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın devreye girip son sözü söylemesi bekleniyor.
Kamu Görevlileri Sendikaları Yasası'na göre, 15 günlük toplugörüşmelerin bitmesine üç gün kala gerçekleştirilecek toplantıda memur maaşlarına yapılacak zam oranı konusunda anlaşma yolları aranacak. Başbakan Yardımcısı Şahin memura zamda en son limite dayandıklarını belirtirken, toplantıda öncelikle Şahin'in "Bütçeden memurlara ek olarak verilen 3 katrilyon 164 trilyon liralık kaynağı gelin birlikte dağıtalım" önerisinin ele alınması bekleniyor.
Ancak, sendikacıların getirilen bu tutarı yetersiz bulmaları nedeniyle fazla bir ilerleme sağlanması beklenmiyor. Bu nedenle de geçen yıl olduğu gibi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın devreye girerek son sözü söylemesi büyük bir olasılık olarak gözüküyor. Şahin, önceki gün yaptığı açıklamada, toplugörüşmelerde gelinen aşamayı Başbakan Erdoğan'a ileteceğini belirterek, en son verilen toplam 80 milyon liralık seyyanen ve yüzde 3'lük zam oranının artırılması yönünde Başbakan Erdoğan'ın bir talimat verebileceğini açıklamıştı.
Türkiye Kamu-Sen, 2006 bütçesinden memurlara ayrılan ek kaynağın
5 katrilyon liraya çıkarılmasını talep ediyor. KESK taban aylık olarak tanımladığı en düşük devlet memuru maaşının 886 YTL olmasını istiyor. Memur-Sen ise en düşük memur maaşının 950 YTL'ye çıkarılmasını öneriyor. Hükümetin yeni bir öneriyle gelmesi ve daha önceki teklifinde artış yapması durumunda konfederasyonların taleplerinde revizyon yapabilecekleri belirtiliyor.
Öte yandan görüşmelerde, geçen toplantıda özelleştirme ve özelleştirilen kuruluşlardaki kamu çalışanlarının sorunları da ele alınacak.