Zamdan önce 'yer' kavgası

Toplusözleşme için buluşan memur sendikaları ile Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin yer kavgası yaptı. Sendika temsilcileri, 'U' şeklindeki masanın başında oturan Şahin'e "Eşit şartlarda karşılıklı oturalım" deyince Bakan, toplantıyı terk etti.

ANKARA - Hükümet ile memur sendikaları arasında 2006 yılı zammını belirlemeyi amaçlayan toplugörüşmeler başlarken, ertelendi. Türkiye Kamu-Sen Başkanı Bircan Akyıldız, Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin ile masada 'eşit şartlarda oturma' ve masanın oturma düzeni üzerine tartıştı, Şahin de toplantıyı bugüne erteledi. Masadaki diğer iki sendika KESK ve Memur-Sen, yaşanan tartışma nedeniyle Kamu-Sen'i ve erteleme kararı nedeniyle de Bakan Şahin'i eleştirdi. Şahin'den ise Kamu-Sen Genel Başkanı Bircan Akyıldız'a "İkbal peşinde" suçlaması geldi.
30 Ağustos'a kadar sürecek memur sendikaları konfederasyonları ile Kamu İşveren Kurulu arasındaki toplugörüşmelerin ilk turu dün saat 14.00'te , Başbakanlık'ta başladı. Bakan Şahin ile Kamu-Sen Başkanı Akyıldız arasında 'eşit statü' ve 'oturma düzeni' tartışmasının ardından bugüne ertelendi. Sendika temsilcileri, Bakanlık Basın Müşavirliği'nin toplantının bugün saat 10.00'a ertelendiği açıklamasına karşın, uzun süre toplantıyı terk etmedi ve Şahin'in dönmesini bekledi. Memur sendikaları konfederasyonları temsilcileri, 2 milyon memurun sonuç beklediği görüşmelerin bu şekilde ertelenmesinden üzüntü duyduklarını açıkladı.
KESK Başkanı İsmail Hakkı Tombul, görüşmelerin ertelenmesini doğru bulmadıklarını belirtirken, iki tarafı da sorumluluğa davet etti. Tombul, görüşmelerdeki oturma düzeninin, masanın ağırlığını belirleyemeyeceğini vurguladı.
Memur-Sen Başkanı Ahmet Aksu ise kavganın yer kavgası değil, memurun kavgası olduğunu vurgularken, ayağı kırık sandalyede bile oturacaklarına dikkat çekti. Şahin'in sabırsız davrandığını belirten Aksu, "Kimse masadan kalkarak topu taca atamaz" dedi. Kamu-Sen Başkanı Akyıldız ise 2 milyon 460 bin memur, 11 milyon ailesi ve emekli, dul ve yetimiyle 20 milyon insanın temsil edildiği masanın oturma şeklinin belirlenmesi gerektiğine dikkat çekti. Yasaya göre, masada eşit statüde oturulması gerektiğini vurgulayan Akyıldız, yasaya aykırı çıkarılan yönetmeliğe makama saygıdan ses çıkarmadıklarını, ancak yönetmeliğe aykırı şekilde Başbakanlık Müsteşarı'nın bakanın yanında görüşmeleri kontrol eder şekilde oturmasının istendiğini ileri sürdü.
Akyıldız, kendisinin buna itiraz ettiğini ve Bakan Şahin'in bunun üzerine, "Siz mi oturmak istiyorsunuz" dediğini, "Evet" yanıtını alması üzerine de konuyu akademisyenlere danışacağını söyleyerek, toplantıyı ertelediğini söyledi. Akyıldız, pazarlık sürecini kesmenin kimsenin hakkı olmadığını vurgulayarak bakan gelinceye kadar toplantıyı terk etmeyeceğini söyledi.
Başbakan Yardımcısı Şahin, sendika başkanlarının açıklamalarıyla tırmanan gerginlik üzerine açıklama yaptı. Toplantı tutanaklarını da açıklayan Şahin, Akyıldız'ın memurların haklarını toplugörüşme masasında korumak amacıyla gelmediğini davranışlarıyla gösterdiğini ileri sürdü.
Şahin, "Sayın Akyıldız maalesef yine üzülerek belirtmek durumundayım ki şahsi ikbal peşindedir, şahsi statü elde etmek için memurlarımızı kullanmaktadır" dedi.
Tutanakları okudu
Toplantıda tutulan tutanakların son bölümünü okuyan Şahin, Türkiye Kamu-Sen Başkanı Akyıldız'a, "4688 sayılı Kanun, Devlet Bakanı Kamu İşveren Kurulu başkanıdır, diyor. Siz benimle eşit şekilde toplantıda bulunmayı mı arzu ediyorsunuz" dediğini, Akyıldız'ın da "Evet" karşılığını verdiğini aktardı. Şahin, "Ben de toplantıya ara veriyorum, arkadaşlar. Daha sonra toplantının gün ve saatini bildireceğim' dedim" diye konuştu. Akyıldız ve toplantı salonundakilere, "Eğer bu konuda ısrarlıysanız üniversitelerimizin kamu hukuku bölümlerinde uzmanlar var. Gelin onlardan görüş alalım" dediğini anlatan Şahin, öyle bir görüş almaya gerek duymadığını, ancak kendisinin Akyıldız'ın bu konuda kendisini ikna edebilmesi için toplantıyı ertelediğini ifade etti.
Yasa ve yönetmelik gereği toplantının başkanlığını, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın görevlendirdiği Devlet Bakanı sıfatıyla kendisinin yürüttüğünü hatırlatan Şahin, "Böyle bir şey hiç tartışma konusu olmamıştır" diye memur ve kamu görevlisine mevcut şartlarda en iyi imkânı vermek için uğraştıklarını öne süren Şahin, 2006'yla ilgili de uzun süredir çalıştığını kaydetti. Kamu Personel Kanunu taslağı üzerinde çalıştıklarını belirten Şahin, "Bugün (dün) kendilerine dağıtıp, görüşlerini alacaktım. İnşallah yarın (bugün) yaparız" dedi.
Memurların alım gücünün kendi iktidarları döneminde yükseldiğine ilişkin örnekler veren Şahin, en düşük maaşlı memurun 401 milyon liradan 637 milyona yükseldiğini savundu. Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile geçen hafta bütçeden memura ayrılacak payın artırılmasını görüştüklerini ifade eden Şahin, şöyle devam etti: "Memurlarımıza 2006'da bütçeden daha fazla destek verilmesi için bize destek verdiler. Bu niyetlerle görüşme masasına gelmişken, 'Senin başkanlığını kabul etmiyoruz, ben de başkan olacağım, bir gün sen, bir gün ben başkanlık yapacağım' demekle memura hizmet edilmez." Şahin'e hemen yanıt veren Akyıldız, Bakan'ın hoş olmayan ifadeler kullandığını, şahsını hedef aldığını ve toplantılara seviye kaybettirdiğini söyledi. Kendisinin ikbal peşinde koşmasının mümkün olmadığını ifade eden Akyıldız, "Sayın Bakan, şerefimi ayaklar altına almaktadır" ifadesini kullandı.
'İyileştirme iki taksitte'
Şahin, zaman içinde ilave ödeme alamayan kamu personelinin ücretlerini iyileştirmek için formül geliştirdiklerini belirterek, bu iyileştirmenin bir çırpıda verilemeyeceğini, 2006 içinde iki seferde yapılabileceğini söyledi. Şahin, Kamu Personel Rejimi Kanunu çıkmadan önce kamu personelinin durumunda 2006 başından itibaren düşündüğümüz iyileştirmeleri yapmaya çalışıyoruz" diye konuştu. Şahin, daha önce yaptıkları gibi 2006'da da memura enflasyonun üzerinde zam yapacaklarını, Ömer Dinçer'in de kendisinin ricası üzerine toplantıya geldiğini sözlerine ekledi.
Düşük maaşa yüksek zam
Sendikalar, toplusözleşme masasında grev ve toplusözleşme hakkı talebini dile getirecek ve düşük maaşların seyyanen yapılacak zamla belli düzeye getirilmesinde ısrar edecek. KESK ve Memur-Sen, en düşük 556.6 milyon TL olan en düşük maaşın 950 milyon TL'ye yükseltilmesini talep ederken, Kamu-Sen bunun 880 milyon TL'ye çıkarılması önerisini gündeme getiriyor. Kamu-Sen'in talebi en düşük maaşın yüzde 58, diğer sendikaların talebi ise yüzde 70 artışı ifade ediyor. Hükümetin ise bu taleplere karşı, uygulanan ekonomi programının hedeflerine dikkat çekerek, karşı durması bekleniyor. Hükümetin 2006'daki yüzde 5 enflasyon hedefine işaret ederek, refah payı ile verilecek zammın yüzde 7.5 ile sınırlandırılmasında ısrar etmesi bekleniyor.
Devlet Bakanı Ali Babacan, önceki gün maaş zamlarıyla ilgili sorulara verdiği yanıtta, 'memurun yaşam standardını arttırmak istediklerini' vurgularken, 'makro dengeleri de bozmamak' gerektiğine dikkat çekerek zam oranı hakkında ilk sinyali vermişti. Hükümet yüzde 7.5 zamda direnirse, en düşük memur maaşı 2006 ikinci yarısında 41 milyon lira artışla 597 milyon liraya yükselecek. Müsteşar maaşı ise 3 milyar 354 milyon lira olacak. 2005'teki pazarlık görüşmeleri sonrasında yüzde 8 enflasyon hedefine paralel olarak zam oranı yıllık ortalama yüzde 10.7 seviyesinde tutulmuştu.