Zammın 4.5 puanı enflasyon farkı

Hükümetin, 'Memura yüzde 12.2 zam yaptık' açıklamasının ardında, 2006 yılındaki enflasyondaki sapma yatıyor. İlk yarı için sapma yüzde 2.32 olarak gerçekleşirken, Maliye ikinci yarıdaki sapmayı da yüzde 2.32 olarak hesapladı.
Haber: HANİFE ŞENYÜZ / Arşivi


Büyütmek için tıklayınız
ANKARA - Hükümetin, 'Memura yüzde 12.2 zam yaptık' açıklamasının ardında, 2006 yılındaki enflasyondaki sapma yatıyor. İlk yarı için sapma yüzde 2.32 olarak gerçekleşirken, Maliye ikinci yarıdaki sapmayı da yüzde 2.32 olarak hesapladı. Enflasyondaki sapma zamma yansıyınca 3+3 ve 4+4 olarak yapılan 2007 yılı zammı ortalamada yüzde 12.2'ye çıktı. Bu memurun 2007'de reel zam ve refahtan pay almayacağının göstergesi oldu.
Memur sendikaları konfederasyonlarıyla 15 Ağustos'ta başlayan ve anlaşmazlık üzerine Uzlaştırma Kurulu'na giden memur zamları için kararı Uzlaştırma Kurulu önerisini dikkate almayan hükümetin kararıyla noktalandı.
Bakanlar Kurulu'nun önceki gün Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek tarafından açıklanan zam kararına göre, memurlara 2007 yılında yüksek ücret alanlara 3+3, düşük maaş aylanlarda 4+4 zam yapılacağını, ortalama zammın yüzde 12.2'ye ulaşacağını açıkladı. Zammın üst düzey memurun maaşına yüzde 11, en alt kademedeki memura yüzde 13.2 olarak yansıyacağı belirildi. Hükümet Sözcüsü Çiçek'in açıklamalarının ardından '3+3 nasıl yüzde 11, 4+4 nasıl yüzde 12.2 olur' sorusu ise dün aydınlatılabildi.
Hesabın sırrı farkta
Önceki yıl sendika aidat yardımı, çocuk yardımı ve denge tazminatı gibi bazı yan ödemelerle esnetilen maaş zamında bu yıl, herhangi bir ek artışın söz konusu olmadığı, hesabın 'enflasyon farkı' üzerine yapıldığı belirlendi.
Hükümet, 2006'da yüzde 5'lik enflasyon hedefi kadar yapılan zammın farkını da 2007 maaş zammı olarak açıklamış. Hesap şöyle: 2006 yılının ilk yarısı ise yüzde 2.5 zamma karşılık enflasyon bu oranı 2.32 puan aştı. Yılın ikinci yarısında da yüzde 2.5 zam yapıldı. Maliye, ikinci yarıdaki sapmayı da ilk yarıdaki gibi 2.32 olarak tahmin etti. Bu nedenle düşük maaş alan memurlara zam 4+4+2.32+2.32 hesabıyla yapıldı.
Üst düzey memurlar için de bu oran 3+3+2.32+2.32 olarak uygulandı. Maliye Bakanlığı yetkilileri bu zammın kümülatif olarak ortalamada yüzde 12.2'ye denk geldiğini belirtti. Ancak, bu hesapta 2006 ve 2007 yılı aynı yılmış gibi baz alınması dikkati çekti. Enflasyon farkı, 2007 yılı memur maaşlarına ancak maaş tabanında yarattığı yükselme kadar etki yapıyor. Örneğin, 2006 yılında yüzde 5 oranında zamdan sonra 105.1 YTL'ye çıkan aylık ücret, 2.32+2.32 zam oranlarıyla 110 YTL'ye yükseltiyor. Hükümetin enflasyon farkını giderdikten sonra zammı 110 YTL'lik taban ücret üzerine yapması gerekiyor. Bu da yüzde 4+4'lük zammı ilk yarıda aylık maaşın 114.4, ikinci yarıda da aylık 119 YTL'ye çıkmasına yol açıyor.
Üst düzeye vergi kıyağı
Söz konusu durum, 2007 yılı zamının kümülatif oylarak yüzde 8.2'de kaldığını ortaya koyuyor.
Bu arada, hükümetin yüksek maaşlı memurlar için önerdiği yüzde 2.5+2.5 zammı daha sonra yarımşar puan artırarak yüzde 3+3'e çıkarmasının ardında, bu kesime daha çok ücret vermek değil, artan oranlı vergi tarifesine karşı korumayı hedeflediği belirlendi. Başbakanlık kaynakları, yüksek maaş alan memurların yılın ilk yarısından itibaren yüksek oranlı vergi ödemek durumunda kaldıklarını, 0.5'lik artışların bu vergi artışının bir bölümünü karşılayacağını söylüyor. Ayrıca alt-üst kademeler arasındaki maaş dengesinin bozulmamasının da hedeflendiği ifade edildi.
3.5 milyon YTL yük
Bu arada, 2006 yılı için yaklaşık 4.5 puanlık enflasyon farkının bütçeye getireceği yükün 3.5 katrilyon lira olarak hesaplandığı öğrenildi. 2007 yılı bütçesinden memurlara ayrılan ödenekler ise üst düzey memurlar için yapılan düzenlemenin de etkisiyle 200 milyon YTL'lik artışla birlikte 50.1 milyar YTL'den 50.3 milyar YTL'ye çıkmış olacak.
Bu durum, hükümetin ödenekleri artırmama yönünde aldığı kararı sıkı bir şekilde uyguladığı ve bu konuda herhangi bir taviz vermediğini de ortaya koyuyor.
Memur iki değil, bir maaşla buzdolabı alıyor
Hükümet, zam hesabında 2006 enfasyon farklarını da katarak, 2007 zammını yüzde 12.2 olarak açıklarken, Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin de buna "enflasyonun üç misli artış yaptık" diyerek destek çıktı.
Şahin, önceki akşam katıldığı bir iftar yemeğinde, kamu çalışanlarının yeni yapılan zamla alım gücünün düşürülmediğini belirterek, "Biz gelmeden, iki-üç maaşıyla buzdolabı, televizyon alabilen memur şimdi bir maaşla bunları alabiliyorsa demek ki alım gücü düşmemiştir, artmıştır" derken, dün de zammı savunmayı sürdürdü. Meclis'te gazetecilerle yaptığı sohbette, hükümet oldukları günden itibaren, memura gerçekleşen enflasyonun üzerinde artış yaptıklarını vurgulayan Şahin, şöyle konuştu:
"Enflasyonun yüksek çıktığında da bunu maaşlara yansıtıyoruz. Nitekim bu yılın ilk altı ayı ile ilgili 2.38'lik artışı vermeyi kararlaştırdık. 2007 ile ilgili enflasyonu yüzde 4 öngörmemize rağmen, memur maaşına yüzde 12.2'lik bir artış yaptık. Yani üç misli artış yaptık."
Sendikaların rekabeti, 'Sen daha çok istedin, ben daha çok istedim' üzerine kurduğunu ifade eden Şahin, bazı sendika ve konfederasyonların da politika yaptığına dikkati çekti.
"Bir siyasi parti gibi davranıyor, memur olduklarını unutuyorlar" diyen Şahin, bir konfederasyon başkanı, bir siyasi genel başkanı gibi 'Seçimlere kadar hükümetle mücadele edeceğiz' sözlerine işaret ederek, "Bazı sendika ve konfederasyon başkanlarını, dört yıldır toplugörüşmeleri yürüten bir bakan olarak ciddiye almamaya karar verdim. Memurları onlardan daha çok düşünüyoruz" dedi.