Zapsu: Fındıkta günah keçisi oldum

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın danışmanı Cüneyd Zapsu, "Fındık konusunda ya da başka konuda Başbakan fikrimi sorarsa söylerim. Ama benim politika yapmam mümkün değil" dedi.

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan'ın danışmanı Cüneyd Zapsu, "Fındık konusunda ya da başka konuda Başbakan fikrimi sorarsa söylerim. Ama benim politika yapmam mümkün değil" dedi. Zapsu, 'gölge dışişleri bakanı' olduğu yönündeki iddiaları da reddetti.
CNN Türk'te soruları yanıtlayan Zapsu, 70'li yıllarda fındık işine girdiğini, AKP'ye katılmasının ardından ise IMC'deki görevi hariç işlerini 22 Eylül 2002'de ağabeyine devrettiğini söyledi. Şirketin genel müdürü olduğunda ihracat payının 15 olduğunu, şimdi ise yüzde 2'ye düştüğünü anlatan Zapsu, fındık fiyatının düşmesinde 'dış rekabetin' etkisinin olduğunu belirtip sözlerine şöyle devam etti:
"Maketimin yakılması, ismimin lanetle anılması... Eski bir siyasetçi değilim ki bir kulağımdan girsin öbür kulağımdan çıksın. O kadar şey duydum ki; PKK'lı dendi, MOSSAD ajanı dendi. Başbakan fikrimi sorarsa söylerim. Ama benim politika yapmam mümkün değil. Başbakan'la görüşmelerim haftada birkaç sefer olur. Fındık da olabilir, başka şey de. Ben söylerim etki olur veya olmaz. Kendi bileceği şey. Bu sene arz fazlası var. Geçen seneden kalanla 1.1 milyon tonu aşıyor. Her ağızdan değişik rekolteler duymaktan sektör sıkıntı duydu. Fiskobirlik 480 bin ton rekolte dedi. Bir süre sonra yanlışını gördü ama 'yanlış yaptım' demedi. Günah keçisi oldum."
'ABD, El Kadı'ya ayıp etmiştir'
Cüneyd Zapsu Yasin El Kadı ile ilgili şöyle konuştu: "Bu Amerikalıların bir ayıbıdır. Beş sene bu insanın her şeyine el koyuyorsunuz. Beş senede bir şey bulamadıysanız biraz insaf lazım. Benim eski ortak olduğum şirket olan BİM'den bahsediliyor. Yasin El Kadı da ortaktı. Ben çıktıktan sonra, El Kadı ordayken iki ortağı daha vardı bu şirketin. Neden onlara suç duyurusunda bulunulmuyor? Yasin beyle bu olaylardan sonra telefonlaştım. 'Haberin var mı Türkiye'de neler oluyor' dedim. Şaşırdı tabii."