'Zararı ilaçcılar üstlensin'

Türk Eczacıları Birliği Genel Başkanı Mehmet Domaç, 15 Temmuz'da uygulamaya giren ilaçta yüzde 8.83'lük fiyat indiriminin de eczacıları zarar ettirdiğini söyleyerek zararlarının ilaç firmaları tarafından ödenmesini istedi.

ANKARA - Türk Eczacıları Birliği Genel Başkanı Mehmet Domaç, 15 Temmuz'da uygulamaya giren ilaçta yüzde 8.83'lük fiyat indiriminin de eczacıları zarar ettirdiğini söyleyerek zararlarının ilaç firmaları tarafından ödenmesini istedi. İddiasını, ilaç fiyatlarının geçen yıl avroya bağlanmasına dayandıran Mehmet Domaç, dün düzenlediği basın toplantısında, şu açıklamada bulundu: "Kurdaki düşüş nedeniyle, stoklardaki ilaçlar kamulaştırılarak fiyatları düşürüldü. Bu nedenle eczacıların yüzde 8.83 oranında zararı oldu. Eczacıların bu zararı ilaç firmaları tarafından karşılanmalı ve mağduriyetleri giderilmelidir. Biz vatandaşlara ucuz ilaç satımına karşı değiliz, fakat ucuz ilaç uygulamasında eczacıların zor durumda bırakılmasına karşıyız. Vergilerini peşin ödediğimiz ilaçların bir anda kamulaştırılması eczacıları zor durumda bırakıyor."
Eşdeğer ilaç listelerinde, ilaçların eşlenmesinde ciddi hatalar olduğunu söyleyen Domaç, "Bu listeler yeniden düzenlerek değiştirilmeli ve kamu kurumları sistematik olarak yenilenmelidir" dedi. Ucuz eşdeğer hak sahiplerinin eczacılarla karşı karşıya geldiğini ve alınmak istenen ilaçlarda sorun çıktığını ifade eden Domaç, şöyle devam etti: "Piyasada olmayan üretilmeyen ilaçlar referans gösteriliyor. Bunlar eşdeğer olarak kabul ediliyor ama eşlik yoktur. Bunlar listeden çıkarılarak listeler yeniden beşay süreyle piyasada bulunma ve yüzde 1'lik pazar payına sahip olma kriterlerine göre yeniden düzenlenmelidir".
Zarar 200 milyon dolar
Domaç, "Listeler formastik eşdeğer olarak yenilenmeli ve ilaçların dozu, tablet sayısı ve formastik formu aynı olmalıdır" diye konuştu. Kayseri 12. Bölge Eczacı Odası Başkanı Bülent Ünsal ise fiyat farkları ödenmezse, eczacıların yaklaşık 200 milyon dolar zarar edeceğini öne sürdü.
(Radikal, aa)