'ZDS, tabana yayılmalı'

Aviva Sigorta Genel Müdürü Ertan Fırat, Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından gerçekleştirilen Zorunlu Deprem Sigortası'nın (ZDS) Türk halkı için önemli ve öncelikli bir ihtiyaç olduğunu söyledi.

Aviva Sigorta Genel Müdürü Ertan Fırat, Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından gerçekleştirilen Zorunlu Deprem Sigortası'nın (ZDS) Türk halkı için önemli ve öncelikli bir ihtiyaç olduğunu söyledi. Türkiye'de DASK poliçe sayısının istenilen seviyenin çok gerisinde olduğunu vurgulayan Fırat, ZDS'nin tabana yayılması için devletin sistemi halka anlatması ve sistemle çelişecek uygulamalardan kaçınması gerektiğini belirtti.
DASK'ın tüm dünyada gıptayla bakılan bir sistem olduğunu ifade eden Ertan Fırat, şu değerlendirmeyi yaptı: "DASK tüm vatandaşlarımız açısından çok önemli ve öncelikli bir ihtiyaç. Bir ülke düşünün ki topraklarının büyük bir kısmı deprem riski altında ve bu ülkede deprem sıklığı 5-10 yılda bir yaşanıyor. Bu ülke tüm dünyanın gıptayla baktığı bir model geliştiriyor, vatandaşlarına bu deprem riskiyle ilgili olabilecek kayıpları telafi imkânı tanıyor ve bunu yaygınlaştıramıyor."
Ertan Fırat, DASK'ın tabana yayılabilmesi için neler yapılması gerektiği konusunda ise şunları söyledi: "Devletin bu sistemi halka anlatması ve zarar anında devreye girmemesi çok önemli. Siz zararınızın devlet baba tarafından karşılanacağını düşünürseniz neden para verip bu sisteme giresiniz. Bu teminatı sigorta şirketleri kendi ürünlerinin içine koyarak satabilmeliler. Şirketler ve acenteler için uygulamaya konulan ve üçer aylık dönemler için tekrarlanacağı belirtilen kampanyalar bir miktar fayda sağlayabilir, ancak tabana yaygınlaşmayı sağlayacak nitelikte çözümler olmaz. Buna ek olarak kredi kartı ve taksitli ödeme imkânlarının da sağlanması ve konunun daha makro düzeyde devlet tarafından ele alınması, ZDS sistemiyle çelişecek uygulamalardan kaçınılması büyük önem arz ediyor."
Konutlara güvence
Türkiye'de son dönemde banka kredilerinin ucuzlaması ve vadelerin uzamasının konut ve inşaat sektörüne yönelik talebi artırdığını ifade eden Fırat, "Sigorta, verilen kredilerin ayrılmaz bir parçası olduğu için tabii ki bizim konut poliçesi satışlarımıza önemli katkısı oldu. Bu trendin 2006 yılında da devam edeceğini tahmin ediyoruz" diye konuştu.
Ev yardım paketi
Ertan Fırat, konut sigortalarıyla halka sunulan teminatlar konusunda da şu bilgileri verdi: "Değişik kapsamlarda ürünlerimiz bulunmakla birlikte, 'Geniş Kapsamlı Ev Sigortası' ürünümüz tek bir poliçeyle birçok riski teminat altına alma ve uygun fiyat özelliğiyle öne çıkıyor. Bu ürünümüz ile yangın, infilak, duman, dahili su, yer kayması, hırsızlık, sel-su baskını, kar ağırlığı, cam kırılması, araç çarpması, grev-lokavt-terör gibi alışılagelmiş risklerin yanı sıra komşulara, üçüncü şahıslara ve mal sahibine karşı sorumluluk, kira kaybı, geçici ikametgâh, elektronik cihaz ve elektrik hasarları teminatları, kiracılar için dekorasyon teminatları, gasp-kapkaç teminatı ve tesisatçı, camcı, elektrikçi ve çilingir hizmeti sağlayan ev yardım paketi de müşterilerimize sunuluyor."
Aviva'yla sigortaladılar, kazandılar
Aviva Sigorta'nın Türkiye'de sigorta bilincini geliştirmek ve şirketin acentelerini desteklemek için oluşturduğu ve 'Sigortalasak da mı kazansak, kazansak da mı sigortalasak...' sloganıyla başlattığı kampanyaya Aviva Sigorta müşterileri ve acenteleri büyük ilgi gösterdi. Yaklaşık 1.1 milyon çekiliş hakkı arasından noter huzurunda yapılan çekilişle şanslı poliçe sahipleri belirlendi. Kampanyanın büyük hediyesi olan yeni Opel Vectra şansı Kastamonu Tosya'dan Recep Baş'a güldü. Aviva Sigorta'nın 'Bireysel Sigorta Ürünleri Çekiliş Kampanyası'na, 1 Aralık 2005-1 Nisan 2006 döneminde yaptırılan trafik, kasko, ev, DASK, işyeri ve ferdi kaza poliçesi sahipleri katıldı. Kampanyanın diğer hediyeleri olan beş adet Panasonic 106 ekran sehpalı plazma TV, 10 adet Panasonic dijital video kamera ve 50 adet Panasonic ev sinema sistemi, çekilişi kazanan talihlilerin adreslerine teslim edildi.Ray Sigorta acenteleri Antalya'da buluştu
Ray Sigorta yönetici ve acenteleri Antalya Beldibi'nde bulunan Antedon de Luxe Hotel'de düzenlenen Acente toplantısında bir araya geldi.
Ray Sigorta yöneticilerinin ev sahipliği yaptığı ve 170 acenteyle eşlerinin katıldığı toplam 370 kişilik organizasyon beş gün sürdü. Geçtiğimiz ay göreve başlayan Ray Sigorta Genel Müdürü Nüzhet Atabek, düzenlenen organizasyonda acente sayısının her sene biraz daha arttığına dikkat çekti. Toplantıda sigorta sektörü de masaya yatırıldı.


TİM, kapılarını Vakıf Emeklilik'e açtı
Vakıf Emeklilik ve Türkiye İhracatçılar Meclisi arasında gerçekleştirilen protokol uyarınca 40 bini aşkın TİM üyesi, Vakıf Emeklilik'in ürünlerinden özel avantajlarla faydalanabilecek

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Vakıf Emeklilik arasında imzalanan protokolla TİM bünyesinde bulunan Türkiye'deki 40 bini aşkın özel sektör kuruluşunun kapıları Vakıf Emeklilik'e açıldı.
Vakıf Emeklilik A.Ş., TİM'e kayıtlı üyelere ferdi kaza, yıllık hayat ve bireysel emeklilik ürünlerini çok özel avantajlarla sunacak.
Pazar payını artırdı
Protokolün ardından konuşan Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Yusuf Yeşilırmak, Bireysel Emeklilik Sisitemi'nin (BES) ekonomiye uzun vadeli kaynak yarattığının altını çizerek, TİM ile yaptıkları işbirliğinden büyük memnuniyet duyduklarını ifade etti. 2005 yılı üçüncü çeyreğine kadar 11 şirket arasında yüzde 5'lik pazar payı ile 8-9'uncu sıralarda yer alan Vakıf Emeklilik'in bugün ulaştığı 62 bin katılımcı ve 126 milyon YTL'lik fon büyüklüğüyle pazar payını artırarak altıncı sıraya yükseldiğini dile getiren Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Yusuf Yeşilırmak, "Bundan sonra çalışmalarımızda bireysel katılımların yanı sıra kurumsal katılımlara da önem vereceğiz" dedi.


Yergin: Sağlık sigortasına ilgi artacak
Sigorta sektörünün, sağlık branşını daha cazip bir hale getirmek için çalıştığını ifade eden Aksigorta Genel Müdürü Ragıp Yergin, bu alanda farklılık yaratarak büyümeyi sürdüreceklerini söyledi

Sağlık sigortalarında 2005 yılı sonu itibarıyla yaklaşık 1 milyon sigortalıdan 800 bin YTL prim üretimi yapıldığını hatırlatan Ragıp Yergin, bu rakamların oldukça düşük olduğunu vurguladı. 72 milyonun üzerindeki nüfusu ve 400 milyar dolar civarındaki GSMH büyüklüğü ile ülkemizin bu alanda daha çok yol alacağını ifade eden Yergin, "Aksigorta olarak potansiyelin farkında olduğumuzdan bu alana da diğer branşlar kadar önem veriyoruz" dedi.
Sağlık branşında uzmanlaşma
Aksigorta Genel Müdürü Ragıp Yergin, sağlık sigortası konusundaki önceliklerini şöyle sıraladı: "Önceliklerimiz sağlık branşında uzman, aktif ve verimli 200 acenteyle büyümeyi sürdürmek; basit, anlaşılır, kendimizi tüketicinin yerine koyarak oluşturduğumuz yeterli teminatlarla donatılmış paket ürünleri sunmak; hasar süreçlerini daha hızlı ve daha iyi yönetip kontrol ederek hızlı hasar ödemek ve bütün bunların sonucunda müşteri ve acente memnuniyeti bakımından ilk sırada gelen şirket olmaktır."
Aksigorta farkı
Sağlık sigortaları alanında kısa sürede sektörde farklılık yaratacak çalışmalar gerçekleştirdiklerini söyleyen Ragıp Yergin, şirketin sağlık sigortaları alanında yaptığı çalışmalarla ilgili olarak şu bilgileri verdi:"Teknolojik altyapıya çok ciddi anlamda kaynak ayırdık. Hem acentelerimizin hem de müşterilerimizin bütün ihtiyaçlarına cevap verecek yeni sağlık yazılımını devreye sokmakla işe başladık. Bir ilke imza atarak, eczanelerde 'Elektronik İlaç Provizyon Sistemi'ni (ECP) kuran ilk şirket olduk. Anlaşmalı sağlık kuruluşu ağımızı oldukça genişlettik."