Zehirli bilezik toplanıyor

Spor malzemeleri üreticisi Reebok, ölümle sonuçlanan zehirlenmeye yol açtığı iddia edilen promosyon olarak dağıttığı metal bilezikleri piyasadan toplatıyor.

NEW YORK - Spor malzemeleri üreticisi Reebok, ölümle sonuçlanan zehirlenmeye yol açtığı iddia edilen promosyon olarak dağıttığı metal bilezikleri piyasadan toplatıyor. Amerikalı yetkililer, Reebok'ın, çeşitli modellerdeki çocuk ayakkabıları satın alındığında promosyon olarak hediye edilen 300 bin kalp şeklindeki metal bileziği piyasadan çekeceğini açıkladı. Toplatılmaya, bir çocuğun bileziği yuttuktan sonra zehirlenerek hayatını kaybetmesinin yol açtığı açıklandı. Alman spor malzemeleri üreticisi Adidas, ABD'li rakibi Reebok International'ı bu yıl almıştı.
Bu arada Avrupa Birliği (AB), tekstil gibi son yıllarda ithalatı hızla artan ucuz Çin ve Vietnam ayakkabılarıyla ilgili başlattığı antidamping soruşturması kapsamında, yüzde 20'yi geçmeyecek şekilde artan oranlarda gümrük vergisi getirme kararı aldı. Antidamping soruşturmasında Çin ve Vietnam'ın üreticilerini destekleyerek haksız rekabete neden olduklarının anlaşılmasının ardından vergi önerisi kabul edildi.