'Zekât Market' karmaşası

Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) Müsteşarı Ahmet Tıktık, yoksulluğa karşı 'Zekât Marketler' oluşturulması önerisinin bir üye tarafından dile getirildiğini...

ANKARA - Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) Müsteşarı Ahmet Tıktık, yoksulluğa karşı 'Zekât Marketler' oluşturulması önerisinin bir üye tarafından dile getirildiğini, ancak önerinin komisyonun çoğunluk kararıyla özel ihtisas komisyonu mevcut taslağında yer almadığını ileri sürdü. Ancak, öneri özel ihtisas komisyonunun taslak raporunun 62'nci sayfasında yer alıyor.
Yazılı açıklama yapan Tıktık, 9. Kalkınma Planı hazırlıkları kapsamında oluşturulan 'Gelir Dağılımı ve Yoksullukla Mücadele Özel İhtisas Komisyonu'nun çalışmalarıyla ilgili 'Yoksulluğa Zekâtla Çözüm Önerisi', 'Zekât Market' başlıklı haberlerde, zekâtın kurumsallaştırılması önerisinin, komisyonca kabul edilmiş öneri gibi yansıtıldığını ve bu önerinin DPT'nin görüşü olarak ifade edildiğini kaydetti. Tıktık, şöyle dedi:
"9. Kalkınma Planı Özel İhtisas Komisyonları, alanlarında uzman çeşitli kamu, özel kesim ve sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle, akademik çevreler bir araya getirilerek çalışmalar yürütmektedir. DPT, komisyon toplantılarının koordinasyonunu yürütmektedir.
'Taslakta yer almadı'
Akademisyen üye tarafından önerilmiş ancak komisyonun çoğunluk kararıyla özel ihtisas komisyonu raporu taslağında yer almamıştır." Bu arada Devlet Bakanı Abdüllatif Şener, konuyla ilgili 'Zekhat konusu, ihtisas komisyonlarında bir öğretim üyesinin önerisiyle gündeme geldi. Ancak kabul edilmedi. Taslak metinlerinde de 'Zekât Market' gibi bir kavram yoktur."