Zengin Avrupalı 'çok çalışmak' istiyor

Avrupa Birliği'nin işgücü maliyetlerinin düşük olması nedeniyle yüksek rekabet gücüne sahip yeni üyeleri Polonya ve Slovakya gibi ülkeler Almanya ve Fransa'daki işçileri ürküttü.

İSTANBUL- Avrupa Birliği'nin işgücü maliyetlerinin düşük olması nedeniyle yüksek rekabet gücüne sahip yeni üyeleri Polonya ve Slovakya gibi ülkeler Almanya ve Fransa'daki işçileri ürküttü. Financial Times/Harris tarafından düzenlenen ve 16 ülkede 10 bin kişinin cevaplandırdığı ankete göre Alman çalışnların yüzde 65'i, Fransızların ise yüzde 52'si hükümetlerin haftalık çalışma sürelerini sınırlama konusunda yetkileri olmaması gerektiğini düşünüyor.
İngiltere'de hükümetin bu konuda sınırlama yetkisi bulunmaması gerektiğine inananların oranı yüzde 52, İtalyanların yüzde 43. İspanyolların yüzde 72'si ise genel eğilimin aksine hükümetlerin çalışma sürelerini sınırlayabileceğini düşünüyor.
Haftada 48 saati geçemiyor
Avrupa Birliği kuralları haftalık çalışma süresinin fazla mesailer dahil 48 saati geçmesini yasaklıyor. Topluluk üyesi ülkelerden bazılarında haftalık çalışma süresi 35 saate kadar inmiş durumda. Bu arada esnek çalışma konusunda da bazı sınırlamalar var.
Fransa ve Almanya'da endişenin en önemli nedenlerinden biri dev şirketlerin fabrikalarını ucuz işgücünün olduğu ülkelere taşıyacaklarını sık sık dile getirmeleri. Volkswagen İcra Kurulu Başkanı Bernd Pischetsrieder sendikaları 28.8 saatlik çalışma haftasını 35 saate çıkarmayı kabul etmemeleri durumunda Golf modelinin üretimini Almanya dışına çıkarmakla tehdit etmişti. Fransa'da da seçimde Sosyalist Parti adına yarışması beklenen Segolone Royal 35 saatlik çalışma haftası uygulamasını eleştirdiği için tepki çekmişti.