Zengin Kazaklar Büyükadalı olacak

Zengin Kazaklar Büyükadalı olacak
Zengin Kazaklar Büyükadalı olacak

Özellikle işadamlarının eşlerinin ilgilendiği Büyükada da toplam 1100 metrekarelik arsa içindeki yedi odalı bu tarihi köşkün fiyatı 1.5 milyon dolar.

Kazakistan'ın en zengin 100 ailesi New York, Paris, Londra ve İstanbul'daki lüks evleri inceledi. En yoğun ilgi Büyükada'ya geldi.
Haber: NURİYE DOĞU - nuriye.dogu@radikal.com.tr / Arşivi

New York, Paris, Londra ve İstanbul ’un en lüks evleri Kazakistan’ın en zengin 100 işadamı için görücüye çıktı. Almatı’daki yoğun kar yağışına rağmen lüks konut gecesine akın eden zengin Kazakların en çok rağbet ettiği şehir ise lüks gayrimenkulde liste başlarına yükselen İstanbul oldu. İçlerinde Kazakistan’ın en zengin ailelerinin de bulunduğu gecede Türkiye ’deki portföylerini tanıttığını anlatan Sotheby’s Turkey Genel Müdürü Arman Özver, yoğun ilginin ertesi güne kadar taştığını söyledi. İstanbul’un da New York, Paris ve Londra’nın yanında geceye davet edilmesiyle devler ligine girdiğini bir kez daha ispatladığını belirten Özver, “Kazak yatırımcılar tanıtıma akın etti. Dört dünya şehri içinde en büyük ilgiyi İstanbul gördü. Özellikle de işadamlarının eşleri çok ilgiliydi” dedi. İstanbul’daki lüks konutların yanında Büyükada’daki eski köşklerin yoğun talep aldığını ifade eden Özver, “Çok beğendiler, zaten biliyorlar. Büyükada dışında Bodrum ve İzmir de büyük ilgi topladı” diye konuştu. 

Görmeye gelecekler
Yoğun ilgiden çok etkilendiğini anlatan ve görüşmelere başlayan Özver’e, önümüzdeki hafta itibariyle de yatırımcılar ilgilendikleri evleri görmeye İstanbul’a gelecekler. Kazak yatırımcılar, özellikle deniz manzaralı evlere ve büyük bahçeli villalara ilgi gösteriyor. Türkiye gayrimenkul piyasasını yakından takip ettikleri ve aileleriyle geldikleri için yazlık bölgeler de Kazak zenginlerin gözdesi.
Tanıtımda davetlilere bir konuşma da yapan Arman Özver, dünyada iki kıtayı bağlayan tek şehrin İstanbul olduğunun altını çizdi. Yatırımcılara İstanbul’un artık New York, Paris ve Londra ile yarışabilir konuma geldiğini vurgulayan Özver, geçen aylarda çıkartılan Mütekabiliyet Yasası ile de yabancılara mülk edinme konusunda büyük kolaylık sağlandığını anlattı. Fitch’in Türkiye’nin yatırım notunu yükseltmesiyle yatırımcıların artan ilgisine de değinen Özver, Kazakistanlı yatırımcılara da Türkiye’de mülk edinmenin büyük bir kazanç olacağı konusunda tavsiyelerde bulundu.