'Zengin turist charter istemiyor'

Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Türk Hava Yolları'ndan (THY) iç hat seferleri yerine Avrupa başkentlerinden özellikle Antalya'ya olan sefer sayısını artırmasını istediğini belirterek...
Haber: BETÜL KOTAN / Arşivi

ANKARA - Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç, Türk Hava Yolları'ndan (THY) iç hat seferleri yerine Avrupa başkentlerinden özellikle Antalya'ya olan sefer sayısını artırmasını istediğini belirterek, "Ziyaretleri sırasında daha fazla harcama olanaklarına sahip olan gelir düzeyi yüksek turistler, charter (tarifesiz) uçuşlar ile seyahat etmek istemiyor. Örneğin golf için gelenler, birinci sınıfta uçmak istiyorlar. Onları Türkiye'ye getirmek için mutlaka tarifeli seferler yapılmalı. Bunu da THY yapacaktır" dedi.
Bakan Koç, Kapadokya bölgesi ile Nemrut Dağı'nın ziyaretçi sayısını artırmak için mutlaka THY dışındaki özel havacılık sektörünün de Nevşehir ve Adıyaman'a sefer düzenlenmesi gerektiğini söyledi. Pegasus Hava Yolları ile bu konuda görüştüklerini anlatan Bakan Koç, gerekli iznin en kısa zamanda verileceğini açıkladı.
Koç, turizm yatırımcılarının girişimde bulunmak için yatırım yapmak istedikleri bölgedeki ulaşım imkânlarının iyileştirilmesini talep ettiklerini ifade ederek, "Turizmde her şeyin sekiz yıl ömrü vardır. Sekiz yıl sonra çarşafından otelin dış görünümüne kadar her şeyi yenilemek gerekir. Nevşehir'de de yatırım yapılması gerek. Ancak öncelikli olarak, bu bölgeye ulaşım imkânlarını kolaylaştırmamız şart" diye konuştu.
Bakan Atilla Koç, İstanbul-Nevşehir, Antalya-Nevşehir, İzmir-Nevşehir hatlarında da uçak seferleri düzenlenmesi gerektiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:
"Antalya'da deniz tatilini yapan bir turist, eğer ulaşım imkanı varsa, Nevşehir'i de görmek isteyebilir. Bu yüzden tüm hatları birbirine bağlamamız gerekiyor. Nevşehir'de bir hava alanımız var onu da devreye sokacağız. Pegasus Havayolları, mayıs ayından itibaren Nevşehir'e uçacak."