Zengin, yoksulun 8.2 katını harcıyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), gelir dağılımından sonra, daha önce yüzde 20'lik dilimler halinde kamuoyuna duyurduğu Türkiye'deki tüketim harcamalarının gelir gruplarına göre dağılımını yüzde 10 ve yüzde 5'lik dilimlere göre de hesapladı.

ANKARA - Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), gelir dağılımından sonra, daha önce yüzde 20'lik dilimler halinde kamuoyuna duyurduğu Türkiye'deki tüketim harcamalarının gelir gruplarına göre dağılımını yüzde 10 ve yüzde 5'lik dilimlere göre de hesapladı.
Türkiye'deki tüketim harcamalarının yüzde 5'lik gelir dilimlerine göre dağılımı, en zengin yüzde 5'lik kesimin yoksulların 8.2 katı bir harcama yaptığını ortaya çıkardı. Yüzde 20'lik dilimlere göre 4.2 kat olarak belirlenen en zengin ve en yoksul dilimin harcamaları arasındaki fark yüzde 10'luk dilimlerle hesaplandığında da 5.9 kata kadar yükseldi.
TÜİK'in belirlemelerine göre Türkiye'deki gıda harcamalarının yüzde 8'ini en zengin yüzde 5'lik kesim yaparken en yoksulların aldığı pay ise yüzde 2.7'de kalıyor. En zengin yüzde 5'lik kesim Türkiye'deki alkollü içki ve sigara harcamalarının yüzde 8.4'ünü, giyim ve ayakkabı harcamalarının yüzde 17'sini, sağlık harcamalarının yüzde 11.5'ini, ulaştırma harcamalarının yüzde 22.3'ünü, haberleşme harcamalarının yüzde 17.1'ini, eğlence ve kültür harcamalarının yüzde 29.8'ini, eğitim harcamalarının yüzde 38.1'ini, lokanta ve otel harcamalarının yüzde 20.4'ünü yaptı.
En yoksul yüzde 5'lik kesim içki ve sigara harcamalarından yüzde 2.1 pay aldı. Zenginler eğitimine yoksullardan 664 kat daha fazla para harcadı.