'Zenginden daha çok vergi alacağız'

'Zenginden daha çok vergi alacağız'
'Zenginden daha çok vergi alacağız'

EKONOMİ SERVİSİ- Emekli maaşlarına ilişkin sözleri nedeniyle eleştirilen Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “Ben emekli maaşları yüksektir demedim, söylediklerim çarptırıldı” dedi. CNBC-e’nin yayına katılan Şimşek, prime baz oluşturan maaşa oranla yapılan ödemenin yüksek olduğunu belirten Şimşek, “Asgari ücret 740 lira , emekli olunca 880 lira alıyor. Memurlar çalışırken bir sürü yan ödeme alıyor. Bunlar vergilendirilmiyor. Emekli olunca maaşı düşmüş gibi oluyor. Bir memur 100 lira alıyorsa, 70 lirası vergi dışı. 30 lirası üzerinden prim ve vergi ödeniyor. Emekli maaşlarımız yüksek değil, imkânlarımız çerçevesinde daha da yükseltiyoruz” dedi. Şimşek, ayrıca zenginden daha fazla vergi alacaklarının altını çizerek “Yüksek gelir elde edenden daha çok, az gelir elde edenden daha az vergi alacağız. Yeni gelir vergisi reformunda rant geliri vergilendirilecek” şeklinde konuştu.
Sigaraya zam yolda
 
“2013’te vergi artışları olacak mı” sorusunu yanıtlayan Şimşek, “2013 yılında ne gelir ne kurum ne de KDV oranlarında bir değişiklik öngörmüyoruz. Bazı maktu vergiler var, harçlar gibi. Sigara paketi başına belli bir maktu vergi var. En az enflasyon kadar maktu vergileri arttırmayı prensip olarak öngörüyoruz” dedi. Türk Telekom’da kamu payını başlangıçta yüzde 25’e kadar indirebileceklerini ifade eden Maliye Bakanı Şimşek, “Diğer hissedarlarla görüşüp yönetim haklarımız korunacaksa payımızı sıfıra kadar indirebiliriz” dedi.

Şubatta öğretmen ataması yok

Şubatta öğretmen atamasının gündemde olmadığını belirten Şimşek, “Öğretmen ihtiyacımız 120 bin. Aradığımız branşlarda yeterince mezun yok. İstesek bile 120 bin açığı kapatacak kalitede, aradığımız branşlarda öğretmen yok” dedi.

bigPara.com