Zengine de 'Halk Ekmek'

Yoksul kesimlerin ucuz ekmeği olarak satış rekorları kıran 'İstanbul Halk Ekmek', fiyatı 1.2 Ykr olması beklenen 'Ayçiçekli' gibi yeni ürünlerle üst gelir grubuna yöneliyor.
Haber: SELİM EFE ERDEM / Arşivi

İSTANBUL - Yoksul kesimlerin ucuz ekmeği olarak satış rekorları kıran 'İstanbul Halk Ekmek', fiyatı 1.2 Ykr olması beklenen 'Ayçiçekli' gibi yeni ürünlerle üst gelir grubuna yöneliyor. 15 YTL'lik normal ekmeğin yanı sıra, ürün çeşidini 50'ye çıkaracak olan Halk Ekmek, 'Hijyenik ve Kaliteli' sloganıyla yeni bayiliklerini Kemer Country, Bostancı, Etiler, Bebek gibi daha üst gelir grubuna ait semtlerde açacak.
Dar gelirliye olduğu gibi, üst gelir grubuna da ucuz ekmek satacak olan Halk Ekmek, piyasa değeri 3-6 YTL arasında değişen yeni ürünlerini 300 bin ile bir milyon 200 bin arası fiyattan satışa sunacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştirakleri arasında yer alan İstanbul Halk Ekmek, (İHE) AB üyesi ülkelerin oluşturduğu AIBI'ye (Uluslararası Fırıncılar Birliği, Associatıon ınternationale de la Boulangerie Industrielle) birlik dışı bir ülkeden ilk üye olarak katıldı. AIBI'de unlu mamüller konusunda iki delegeyle Türkiye'yi temsil edecek olan İHE, ürünleri birliğin standartları doğrultusunda yeniliyor.
Birliğin amacının sağlıklı ve çok çeşitli ekmek üretmek olduğunu belirten İHE Genel Müdürü Ömer Bilgiseven, Halk Ekmek'in de bu çerçevede konsept değişikliğine gittiğini söyledi.
Halk Ekmek, ürünün tüketim veya rafta bekleme süresine göre ambalaja girecek, katkı maddeleri ve kullanılan malzemeler denetime alınırken, normal ekmeğin yanı sıra vitaminli ekmek gibi 50 farklı çeşide ulaşacak.
Genel müdür Bilgiseven, Halk Ekmek'in artık sadece toplumun gelir seviyesi düşük kesimlerinin değil, üst gelir gruplarının da kullanacağı bir unlu mamule dönüşeceğini kaydetti. Bilgiseven, "AB unlu mamuller birliğine üyelikle, ekmek için kalite ve koruma gibi standartlar gelecek. Şu anda ekmek 200 gram üretiliyor. Ama AB'de 1.5-3 kg arasında değişen, bir haftalık hatta bir aylık ekmekler var" diye konuştu.
Ekmeğe denetim geliyor
Türkiye'de unlu mamulleri denetleyecek labaratuvar bulunmadığını, AB standartları çerçevesinde böyle bir denetim mekanizması oluşturacaklarını belirten Bilgiseven, şunları söyledi:
"Bizde, Fransa'dan özenme bir beyaz ekmek hastalığı var ancak AB'de tercih edilen esmer ekmektir. Buğdayı işleme tuttukça ve katkı maddesi ekledikçe ekmek beyazlıyor. Normal Halk Ekmek'in yanı sıra, ürün çeşidimizi 50'ye çıkartmayı, ekmekteki vitamini yükseltmeyi hedefliyoruz. 15 YKr'lik normal ekmeğin yanı sıra, vitaminle, farklı çeşitlerde üst gelir grubuna yönelik ekmek de üreteceğiz. Sağlıklı ve güvenilir olduğu için zaten üst gelir grubundan da bir talep vardı ancak bayi bulamıyorlardı. Yeni bayilikleri, üst gelir grubunun yaşadığı semtlerde açacağız."