'Zenginler kulübü'nde dengesizlik tartışılıyor

Sanayileşmiş yedi ülkenin oluşturduğu G -7 Maliye Bakanları, küresel düzeyde ekonomik dengesizliğin azaltılması konusunda etkin çalışma konusunda anlaşırlarken, ABD'nin bütçe açığının azaltılması ile Avrupa ve Japonya'nın yapısal ekonomik reform yapma çağrısında bulundular.

WASHINGTON - Sanayileşmiş yedi ülkenin oluşturduğu G -7 Maliye Bakanları, küresel düzeyde ekonomik dengesizliğin azaltılması konusunda etkin çalışma konusunda anlaşırlarken, ABD'nin bütçe açığının azaltılması ile Avrupa ve Japonya'nın yapısal ekonomik reform yapma çağrısında bulundular.
IMF ve Dünya Bankası'nın yarıyıl toplantıları nedeniyle Washington'da bulunan bir araya gelen G -7 Maliye Bakanları enerji fiyatlarını da tartıştı. Yapılan açıklamada, yüksek petrol fiyatları 'ana kasırga' olarak tanımlanarak petrol üreticilerinden daha fazla üretim yapmaları istendi. Açıklamada, G-7'lerin uluslararası petrol fiyatlarında dalgalanmaları kontrol etmesiyle şirketlerin petrol üretimini daha fazla artırmasına olanak sağlamak amacıyla petrol piyasalarını daha yakından takibinde anlaştıkları ifade edildi.
'Hızlı büyüme sorunu çözer'
Küresel ekonomik dengesizliği gidermek ve hızlı büyüme için güçlü eyleme ihtiyaç duyulduğu kaydedilen açıklamada, ABD'den bütçe açığını azaltmaları, Avrupa ve Japonya'dan da daha fazla yapısal reform yapmaları istendi. Yüksek enerji fiyatlarına karşın küresel düzeyde ekonomik büyümenin sağlıklı görüldüğü, global genel görünümün 2005 için sağlam büyümenin süreceği yönünde olduğu belirtildi.
Düşük enflasyon ile uygun mali koşullar ve politikaların küresel sağlam büyüme için umut verdiği ifade edilen açıklamada, 'ana kasırga' olan yüksek petrol fiyatlarının sorun olduğu kaydedildi. ABD'nin Çin'in para birimi yuanın ABD Doları karşısındaki değerini düşük tutma politikası konusunda G-7'nin daha doğrudan eleştirmesi konusunda lobi faaliyetlerine karşın, ortak açıklamada, Çin'den kambiyo kuru sistemi konusunda esnek tutum içinde olması istendi.