Zenginler, Rusya'nın önerisinden memnun

Alacaklı Batılı ülkelerin oluşturduğu 'Paris Kulübü' Rusya'nın dış borçlarını erken ödeme teklifini memnuniyetle karşıladı.

PARİS - Alacaklı Batılı ülkelerin oluşturduğu 'Paris Kulübü' Rusya'nın dış borçlarını erken ödeme teklifini memnuniyetle karşıladı. Kulüp adına yapılan açıklamada, Paris Kulübü'nün haziran ayında yapılacak toplantısında teklifin ele alınacağı ve böyle bir erken ödemenin temel koşullarını esasa bağlayacak çok taraflı bir anlaşma sağlanması için müzakerelerde bulunulacağı dile getirildi.
Yüksek petrol fiyatları sayesinde Hazine gelirlerini büyük ölçüde artıran Rusya'nın, dış borçlarını erken kapatmak için yaptığı girişimler, erken ödemeyle oluşacak faiz kaybı nedeniyle başta Almanya olmak üzere bazı alacaklılarca soğuk karşılanmıştı. Petrol fiyatlarındaki tırmanış, petrol ihracatçısı ülkelere yaradı. Yüksek fiyatlar sayesinde 60 milyar dolar petrol geliri elde eden Rusya, eskiden kalan bütün önemli borçlarını kapatma imkânı yakalarken, bir başka ihracatçı Cezayir de, dış borçlarının
8 milyar dolarlık bölümünü erken kapatmak üzere Paris Kulübü'yle anlaşmış bulunuyor.