'Zenginler sözünü tutmalı'

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Başkanlığı'na getirilen Kemal Derviş, önümüzdeki hafta İskoçya'da yapılacak olan G-8 zirvesinde bir araya gelecek liderlerin fakir ülkelere yardımı artırma konusundaki sözlerini tutması gerektiğini söyledi.

İSTANBUL - Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Başkanlığı'na getirilen Kemal Derviş, önümüzdeki hafta İskoçya'da yapılacak olan G-8 zirvesinde bir araya gelecek liderlerin fakir ülkelere yardımı artırma konusundaki sözlerini tutması gerektiğini söyledi. Kemal Derviş, 'Söz verip yerine getirmemek olmaz'' dedi.
UNDP Başkanlığı'nı 15 Ağustos'ta devralmaya hazırlanan Derviş, İngiltere'de yayımlanan Financial Times gazetesine verdiği mülakatta, gelişme için kaynak artırımının yollarını arayan liderlerin, 'bu kaynakların verimliliği için uygulanması gereken politikalar ve kurumsal gelişmelere bağlı kalması gerektiğini' belirtti. FT'nin 'Dünya Bankası'nda seçkin bir kariyerden sonra Türkiye'yi 2001'de mali krizden kurtaran adam, UNDP'nin kalkınmakta olan bir ülkeden gelen ilk başkanı ve BM'ye bağlı bir kurumun başkanlığına açık bir rekabet sonunda seçilen ilk yetkili' olarak nitelediği Derviş, fakir ülkelere yardımların artırılmaması durumunda liderlerin küresel ekonomi ve küreselleşme gibi kavramları reddetmiş olacakları, bundan da herkesin zarar göreceği uyarısında bulundu.
'Tazminata güvence gerek'
Derviş, zorlukla ilerleyen küresel ticaretin liberalleştirilmesi yönünde bir anlaşma yapılmasına ilişkin görüşmeler hakkında ise, "Eğer ticarette artışın gerçekleşmesini istiyorsak, kısa dönemde iş kaybına uğrayacak ülkelerin zararlarının yardımlarla telafi edilmesi için zengin ülkeleri ikna etmeliyiz. Eğer dünya ekonomisinde birşeyler yapılmasını istiyorsak, kayba uğrayacak ülkelere tazminat ödenmesini güvence altına almalıyız. Aksi takdirde kayba uğrayan ülkeler süreci durduracaklardır" dedi.
Derviş, küresel kalkınmanın uluslararası gündemde 'uzun zamandır ilk kez bir numaralı madde olacak gibi göründüğüne' dikkat çekerek, "Gerçekten tarihi noktadayız'' dedi. G-8 liderlerinin, fakir ülkelerin borçlarının bir kısmının silinmesi halinde merkez bankalarının kaynaklarının yeniden harekete geçirilmesi yönündeki geçici anlaşmayı memnuniyetle karşıladığını ifade eden Derviş, gelecek hafta yapılacak zirvede açıklanması beklenen karar için, "Formül oldukça iyi ve çok sayıda ülkeye yayma umudu var" diye konuştu.