Zenginlere yatırım daveti

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sun Valley Konferansı çerçevesinde dünya ekonomisinde önemli ağırlığı olan Dell, Intel, Sony, Coca Cola, News Corporation, Tyco ve Associated Press şirketlerinin sahipleri ve icra kurulu başkanlarıyla bir araya geldi.

SUN VALLEY - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Sun Valley Konferansı çerçevesinde dünya ekonomisinde önemli ağırlığı olan Dell, Intel, Sony, Coca Cola, News Corporation, Tyco ve Associated Press şirketlerinin sahipleri ve icra kurulu başkanlarıyla bir araya geldi. Edinilen bilgiye göre, Başbakan Erdoğan, görüştüğü şirket yetkililerine Türkiye'ye yatırım yapması çağrısında bulundu.
Başbakan Erdoğan, toplantı sonrası gazetecilerle yaptığı sohbette görüştüğü şirket yöneticilerine ne mesaj verdiği ve yöneticilerin kendisine getirdiği projeler olup olmadığı sorusunu yanıtlarken, görüştüğü firmaların yöneticilerinin Türkiye'deki ekonomik gelişmeleri yakından izlediklerini ve bundan memnuniyetlerini dile getirdiklerini söyledi. Yöneticilerin, "Türkiye için ne yapabiliriz" şeklindeki sorusunun çok önemli olduğunu belirten Erdoğan, "Biz de kendilerini Türkiye'ye yatırıma davet ettik" dedi.
'Temaslar sürecek'
Devlet Bakanı Ali Babacan ve Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'ın bu şirket yöneticileriyle temas halinde olarak, ilgili bakanlar, kurum ve kuruluşlarla irtibatlandıracaklarını bildiren Erdoğan, bu konuda bazı adımlar atılabilirse arkasının geleceğine inandığını kaydetti. Erdoğan, Türkiye'de 'Silikon Vadisi' oluşturma girişimiyle ilgili bir soru üzerine, Intel, Dell ve Sony'nin Türkiye'de bulunduğunu söyledi. Intel'in çok ileride, Dell'in yapısı itibariyle farklı bir konumda olduğunu dile getiren Erdoğan, "Bizim arzumuz ülkemizde yatırımlarını yapıp, üretim noktasında da bu işi geliştirmeleridir. Bunu önemsediklerini bize
ifade ettiler. Yöneticilerini ülkemize gönderecekler" diye konuştu. Başbakan Tayyip Erdoğan, bu firmaların teşvik kapsamında yer
alan iller ve diğer illerde yerinde tespit yapacaklarını kaydetti.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, medyadaki yabancı yatırımlarla ilgili bir soruyu yanıtlarken de görüştüğü kişilerin TV'lerdeki yabancı sahipliğiyle ilgili yüzde 25'lik sınır konusunu çok önemsemediklerini, ancak bunun daha önce teklif edildiği şekilde çıkmasının çok daha teşvik edici olacağı ve süreci hızlandıracağı yönünde düşünceleri olduğunu söyledi.
Etkilenmişler
Şirket sahip ve yöneticilerinin de, Başbakan Erdoğan'ın, konferansın açılışında yaptığı konuşmadan çok etkilendiklerini söyledikleri ve Türkiye'nin bölgesinde çok önemli rol oynayan bir ülke konumunda olduğunu belirttikleri kaydedildi. Görüşmelerde Türkiye'de yabancı yatırımlar için geniş imkânlar sağlandığını kaydeden Erdoğan'ın, "Türkiye yatırım için doğru bir adres. Türkiye'nin coğrafi konumu, Avrupa Birliği ve Balkanlar ile Ortadoğu ve Asya arasında bir köprü olması, siz yatırımcılar için de oldukça cazip imkânlar sunuyor" dediği öğrenildi.
Sun Valley Konferansı'na Meksika ve Kanada liderleri dışında bugüne kadar katılan tek lider olan Başbakan Erdoğan'ın, görüşmelerde Türkiye'ye bazı konularda haksızlık yapıldığını dile getirdiği ve Türkiye'nin dünyada doğru tanıtılması konusunda destek istediği de ifade edildi.
Muhalefete eleştiri
Erdoğan, IMF'nin gözden geçirmeyi ertelemesinin ekonomiyi sıkıntıya sokma ihtimali olup olmadığı sorusu üzerine "Bu konu nedeniyle piyasaların ciddi şekilde etkileneceği söylendi, ama görüldüğü gibi herhangi bir şok etkisi meydana gelmedi" dedi.
Parlamentodaki olumlu yaklaşımları ana muhalefet tarafından aynı ilgiyi görmediği için sosyal güvenlik yasasını yetiştiremediklerini söyleyen Başbakan Erdoğan şunları kaydetti:
"Biz elimizden gelen mücadeleyi verdik. Eğer temel yasaya yöneldiysek, önemli nedeni de buydu. Yani bunu yetiştirelim çıksın ve böylece stand-by anlaşmasının ilk adımı gerçekleşsin istedik. Fakat görüldüğü gibi ikinci görüşmeyle ilgili herhangi bir sıkıntı söz konusu değil. Yeni dönem başlar başlamaz sosyal güvenlik yasasıyla ilgili adımları atacağız. Süratle tamamlayıp, inanıyorum ki stand-by'ın birinci kademesi aşılmış olacak."