Zeytin Adası Zorlu'nun oldu

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF), Uzan Grubu'nun borçlarına karşılık el koyduğu Zeytin Adası, 15 milyon 250 bin YTL'ye Zorlu Grubu'na satıldı.

İSTANBUL - Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'nun (TMSF), Uzan Grubu'nun borçlarına karşılık el koyduğu Zeytin Adası, 15 milyon 250 bin YTL'ye Zorlu Grubu'na satıldı. TMSF'den yapılan açıklamaya göre, fon tarafından dört kez satışa çıkarılan ve uzun süredir pazarlık usulüyle satılmaya çalışılan Zeytin Adası, dün gerçekleştirilen 5. ihalede Zorlu Grubu'na bağlı Zorlu Grand Hotel İşletmeleri A.Ş.'nin oldu.
TMSF'nin merkez binasında yapılan ihaleye Zorlu Grand Hotel İşletmeleri A.Ş. yetkilileri ile Erinç Özada adlı işadamı kendi adına katıldı. 9 milyon YTL ile başlayan ihale süresince 15 kez fiyat artırımı gerçekleştirilen ada, en son fiyatı veren Zorlu Grand Hotel İşletmeleri'ne 15 milyon 250 bin YTL'ye satıldı.
30 bin zeytin ağacı var
Zeytin Adası'nda 3'ü villa olmak üzere toplam 7 bina, yağ depolama yeri olarak kullanılan 1 ahşap bina, 30 bin zeytin ağacı ve üzüm bağı var. Birinci bina toplam 353 metrekare, ikinci bina 124 metrekare ve üçüncü bina 262 metrekare kullanım alanına sahip. Göcek'teki adada zeytinyağı deposu olarak kullanılan ahşap binada 3 adet 1.5 tonluk zeytinyağı tankı ve 2 adet dinlendirme tankı bulunuyor.
Alacak satışında 3 teklif var
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından düzenlenen ve ana para tutarı yaklaşık 1 milyar dolar olan 2. alacak satış ihalesine 4 teklif geldi.
Edinilen bilgiye göre, 29 Nisan 2005 günü ilan edilerek başlatılan ve 28 Ekim 2005 tarihine kadar sonuçlandırılması hedeflenen ihaleye, Goldman Sachs, Credit Suisse First Boston, Lehman Brothers ve Merrill Lynch teklif verdi. Ancak daha sonra teklif verenlerden Credit Suisse First Boston çekildi.
3 şirket teklifleri ve ödeme planlarıyla ilgili olarak önümüzdeki günlerde TMSF'ye birer sunum yapacak. Sunum sonucu alacak satış ihalesine kazanan şirket belli olacak. TMSF tahsilat güçlüğü çektiği alacaklarını kazananın kuracağı Varlık Yönetim Şirketi'ne devredecek ve bunun karşılığında peşin bir para alacak. Daha sonra yapılacak her tahsilattan belli bir miktarda TMSF'ye ödenecek. TMSF ihaleyi kazananın kuracağı şirkete ortak da olabilecek.