Zeytin Adası'nda gizli oda bulundu

Uzan ailesinin devlete olan borçlarından dolayı Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından (TMSF) el konulan Muğla'nın Fethiye ilçesine bağlı Göcek beldesi açıklarındaki Zeytin Adası'nda yapılan aramada, iki gizli oda ortaya çıkarıldı.
Haber: MUSTAFA SARIİPEK / Arşivi

MUĞLA - Uzan ailesinin devlete olan borçlarından dolayı Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından (TMSF) el konulan Muğla'nın Fethiye ilçesine bağlı Göcek beldesi açıklarındaki Zeytin Adası'nda yapılan aramada, iki gizli oda ortaya çıkarıldı. Planlarda bulunmamasına karşın, Hakan Uzan'ın çalışma odası ile çamaşırhane bölümünün altında toprak altında, duvarları taşla örülü biri büyük, diğeri küçük iki gizli odanın yeri cihazlarla saptandı.
TMSF'ye üç ay önce yapılan 'Adada gizli odalar var' ihbarı üzerine ilk aramada şüpheli bulgulara rastlandı. Ardından geçen hafta içinde adada geniş çaplı arama yapıldı. İnceleme sırasında Uzanlara bilgi sızdırma ihtimaline karşı önlem olarak ada personeli adadan uzaklaştırıldı.
İstanbul ve Ankara ile yurtdışında gelen konularında uzman beş kişi, adayı tepeden tırnağa taradı.
Duvarlar iki kat daha kalın
Özel cihazlarla yapılan arama sonunda binaların toprak altında kalan bölümlerinde iki gizli oda bulundu. Cihazlarla yapılan incelemede taş duvarlı odalardan büyük olanı Hakan Uzan'ın villasındaki çalışma odasının altında olduğu belirlendi. Küçük odanın ise çamaşırhane olarak kullanılan bölümün altında kaldığı anlaşıldı. Yerleri cihazlarla tespit edilen gizli odaların, TMSF yetkilileri ve belediye görevlilerince daha sonra açılacağı belirtildi.
Kemal Uzan ile oğulları Cem ve Hakan Uzan'ın evlerinin duvarlarının normalden iki kat daha fazla kalınlaştırıldığı da son arama ve incelemeler sırasında ortaya çıktı. Göcek Belediyesi'ne verilen statik planların dışında inşaat yapılması nedeniyle belediyenin adada inceleme başlattığı vurgulandı.
TMSF Satış Dairesi Başkanı Fethi Çalık, Göcek Belediyesi'ne verilen plan ve projeler ile statik çalışmalar arasında çok farklılık olduğunun ortaya çıktığını söyledi. Bunu değerlendirerek adada yeni bir inceleme yaptıklarını kaydeden Fethi Çalık sözlerine şöyle devam etti:
"İnceleme sonunda 1 numaralı eski yağhane olarak gözüken Kemal Uzan'a ait binanın duvarları normalden çok fazla kalınlaştırılıp 55-82 santim arasına çıkarılmış. Evin onarımı için Anıtlar ve Tarihi Eserler Kurulu'ndan izin alınmış ama izin doğrultusunda onarım yapılmamış. Ayrıca zemininde de güçlendirme yapılmış. 2 nolu bina olarak gözüken Hakan Uzan'a ait villanın duvarları 55, 82 ve 86 santim kalınlıklarında. Gereğinden çok fazla güçlendirilme yapılmış. Çalışma odasının altında ise gizli bir odanın daha olduğu saptandı. Yine bu binanın yanında sarnıç olarak gözüken yer belediyeye verilen projede çalışma odası olarak gösterilmiş. Burada büyük bir soru işareti var. Sarnıçta yeni bir inceleme daha yapacağız. 3 nolu bina yani Cem Uzan'a ait villa, yığma bina olarak gözükmesine rağmen her yanı güçlendirilmiş. Burada da ayrı bir inceleme yapacağız. 5 nolu eski bina boş gözüküyor. Ama buranın altında taşla kaplanmış gizli bir yer bulundu. Ayrıca kireç binası olarak gözüken yere bodrum katı ve altında da yeni bir oda daha yapıldığı belirlendi. Burası planlara göre inceleniyor. Şu anda özet olarak adada olmaması gereken iki yeni gizli oda bulduk. Sarnıç içini de araştırıyoruz. Sanırım burada da bir şeyler çıkacak."
Personel değişiyor
Daha önce Uzan ailesinin döneminde de adada görev yapmış olan bazı kişilerle yakın ilişki içinde olduğu saptanan ada görevlilerinden bazılarının işine son verileceği de öne sürüldü. Bu kişilerin adada yapılan her türlü işlemi arkadaşları vasıtasıyla Uzan ailesine
iletmelerinden şüphelenilmesi üzerine adadaki son aramalar sırasında çalışanların adadan uzaklaştırıldığı öğrenildi.