Zeytin Meclis gündeminde

Zeytin ve zeytinyağı üreticilerinin sorunları Meclis'te masaya yatırılıyor.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi

ANKARA - Zeytin ve zeytinyağı üreticilerinin sorunları Meclis'te masaya yatırılıyor. Meclis'te zeytin üretimindeki sorunlara karşı alınacak önlemleri belirlemek için Araştırma Komisyonu kurulacak.
Komisyonun amaçlarından biri de zeytin ve zeytinyağının tanıtımını yapıp, tüketiminin artırılmasını sağlamak olacak. AKP ve CHP milletvekillerinin zeytin üretimi ve tüketimini artırmak için verdiği araştırma önergeleri Meclis'te 3 Ocak Salı günü ele alınacak.
İki parti yönetiminin de destekleme kararı nedeniyle önergeler kabul edilerek, 12 üyeden oluşan Araştırma Komisyonu kurulacak. Komisyonun hazırlayacağı rapor, TBMM Genel Kurulu'nda da görüşülecek ve hükümetin bu konuda alacağı kararlara da altyapı oluşturacak. Önerge sahiplerinden CHP'li Kemal Demirel, Meclis'in bir an önce konuyu el atmasını isterken, Bursa'da zeytinle ilgili mitingler yapılacağını ifade etti.
Türkiye'nin Uluslararası Zeytinyağı Konseyi'nden çıktığını kaydeden Demirel, "Bu nasıl mantık? Dünyada söz sahibi olduğunuz, iddialı olduğunuz bir ürünle ilgili uluslararası konseyden çıkıyorsunuz. Bu, uluslararası alanda o boşluğun başkaları tarafından doldurulması demek. O konseyde Türkiye'nin yeniden söz sahibi olması gerekir" diye konuştu. CHP Muğla Milletvekili Gürol Ergin de zeytinlik alanlarının konut, turizm, sanayi ve madencilik alanı olarak kullanılmasının önüne geçilmesi gerektiğini vurguladı.
509 bin tonluk ticaret
Araştırma önergelerinde, zeytin üretimi ve zeytinyağı konusunda şu görüşlere yer verildi:
Geride kaldık: Dünyada yaklaşık olarak 900 milyonu aşkın zeytin ağacı, bunun 100 milyon adedinin Türkiye'de olduğu tahmin edilmekte. Dünya zeytin ve zeytinyağı ticaretinde ilk dört ülke, Türkiye, İspanya, Yunanistan ve İtalya'dır. Dünya ticaretinde kullanılan zeytinyağı miktarı da 509 bin tondur. Türkiye üretim açısından zeytin ağacı varlığına rağmen diğer ülkelere göre geride kalmıştır. Bunun temel nedeni ise ağaçlarımızın verimliliklerinin düşük olmasıdır.
Tüketim az, tanıtım yok: Türkiye'de zeytinyağı tüketimi kişi başına 1 kilogram olarak tahmin edilmekte. Bunun yanında, Yunanistan'da 21 kilogram, İspanya ve İtalya'da 10-12 kilogramdır. Tanıtımının yeterince yapılamaması tüketimi olumsuz etkilemektedir.
Güzellik iksiri: Zeytin ve zeytinyağı sadece bir besin maddesi olarak değil, aynı zamanda, ışık kaynağı, sağlık ve güzellik iksiri olarak da kullanılmıştır. Zeytin ve zeytinyağının başta kalp-damar hastalıkları olmak üzere, sindirim sistemi, kemik yapısı, beyin ve sinir dokuları üzerinde çok önemli fonksiyonları var. Zeytinyağı dokuların yaşlanmasını önler ve yaşlanmanın beyin fonksiyonları üzerindeki yıpratıcı etkisini azaltır.
Solgunluk hastalığı: Zeytin ve zeytinyağı üreticimizin bilinçlendirilmesi ve üretimin daha bilimsel yollarla yapılması için gerekli çalışmaların yapılması bir zorunluluktur. Üreticimizin en önemli yetiştirme sorunu, yetişmiş zeytin ağaçlarının 'solgunluk' hastalığı nedeniyle kurumasıdır. Birkaç yıldır görülmeye başlanan hastalık 'ölmez ağaç' olarak bilinen zeytin ağacını dört-beş ayda kurutmaktadır. Mevcut zeytin ağacı varlığımız bu hastalığın tehdidi altındadır.
Ar-Ge çalışması şart: Hastalık şu anda Aydın, Akhisar ve Manisa yörelerimizde yoğun olarak görülmektedir. Hastalıkla ilgili bilinen etkin zirai mücadele yöntemi yoktur. Bu nedenle hastalıkla mücadeleye katkısı olabilecek her türlü etkin çalışmaya ivedilikle ihtiyaç vardır. Gerek Ar-Ge çalışmalarına destek verilmesi gerekse konuyla ilgili uluslararası kuruluşlarla etkileşime geçilerek bu soruna çözüm aranması için zaman geçirilmemesi gerekmektedir.
Desteklenmeli: Türkiye'de bulunan zeytin çeşitliliğinin belirlenmesi acil olarak ele alınmalıdır. Zeytin üretimini yapan halkın büyük çoğunluğunun arazileri küçük, zeytin ağacı sayısı azdır. Bu üreticiler desteklenmeli ve üretim alanları da genişletilmedir.