'Zeytin'i paylaşamıyorlar

Muğla'nın Fethiye ilçesi Göcek beldesi açıklarındaki Zeytin Adası, Hazine Müsteşarlığı ile Orman Genel Müdürlüğü'nü karşı karşıya getirdi.

MUĞLA - Muğla'nın Fethiye ilçesi Göcek beldesi açıklarındaki Zeytin Adası, Hazine Müsteşarlığı ile Orman Genel Müdürlüğü'nü karşı karşıya getirdi. Hazine'nin, "Burası orman arazisidir, Hazine'ye devri gerekir" diyerek açtığı dava sürerken, Orman Genel Müdürlüğü "Bu bölge yanlışlıkla orman ilan edilmiştir. Orman alanından çıkarılması gerekir" ifadesini kullanarak 'Hasımsız' dava açtı. Orman Genel Müdürlüğü'nün davayı kazanması halinde, adada yapılaşmanın önünün açılacağı öne sürüldü. Uzan ailesinin devlete borçlarından ötürü Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından el konularak açık artırma ile Zorlu Şirketler Grubu'na 15.2 milyon YTL'ye satılan Zeytin Adası ile ilgili ilginç gelişmeler yaşanıyor. Zeytin Adası'na TMSF'nin el koymasının ardından Hazine, "Adanın evveliyatı ormandır ve şu anda da 2B arazisidir. Bu nedenle de Hazine'ye aittir" diyerek geçen yıl şubat ayında Fethiye 2'nci Asliye Hukuk Mahkemesi'ne dava açtı.
Sit de kalkabilir
Açılan dava sürerken bu kez Orman Genel Müdürlüğü, Fethiye 3'üncü Asliye Hukuk Mahkemesi'nde 27 Ekim 2005 tarihinde yeni bir dava açıp "1744 Sayılı Orman Yasası'ndaki değişik 3302 sayılı yasasının 2B maddesi işleminin hukuki dayanağı yoktur. Daha önce bu bölge yanlışlıkla orman olarak ilan edilmiştir. Orman alanından çıkarılması ve 2B işleminin iptal edilmesi gerekir" dedi. Buna gerekçe olarak adada inceleme yapan bilirkişi olan Turhan Yaşar Alpkılıç'ın raporunu gösteren Orman Genel Müdürlüğü, 'Hasımsız', yani karşı taraf olmaksızın dava açtı.
Hukukçular bu tür davaların kazanılması durumunda hasım olmadığı için temyize gönderilemeyeceğini ve hemen kesinleşeceğini belirtti. Orman Genel Müdürlüğü'nün böyle bir dava açamayacağını söyleyen Muğla Barosu Fethiye Çevre Komisyonu Üyesi Avukat Betül Koçak "1973 yılında Zeytin Adası malikleri, kadastro burayı orman ilan ettiği zaman itiraz etmeyip kabullenmiş. Karar kesinleşmiş. Orman Genel Müdürlüğü bir kişinin raporuna dayanarak böyle bir dava açamaz. Zaten adanın tapusunda korunması gereken doğal alan, yani sit ifadesi de var. Orman arazisi olmaktan çıkarsa, doğal sit kapsamından da çıkar" dedi.
Göcek Belediye Başkanı CHP'li Recep Şatır da adanın şu anki haliyle kalması gerektiğini savundu. 30 bin zeytin ağacı bulunan Ada, 1988'de Uzanlar tarafından Asil Nadir'den alınmıştı.