Zeytinyağında ihraç skandalı

Türkiye'nin önemli ihracat kalemleri arasında yer alan zeytinyağına, bitkisel yağ karıştırılarak yurtdışına satıldığı belirlendi. Bazı firmaların zeytinyağına bitkisel yağ katarak ihraç etme izni aldığı bildirildi.

ANKARA - Türkiye'nin önemli ihracat kalemleri arasında yer alan zeytinyağına, bitkisel yağ karıştırılarak yurtdışına satıldığı belirlendi. Bazı firmaların zeytinyağına bitkisel yağ katarak ihraç etme izni aldığı bildirildi. Dış Ticaret Müsteşarlığı, bundan sonra bu tür ihraçlara kesinlikle izin verilmeyeceğini duyurdu.
TBMM Zeytin ve Zeytinyağını Araştırma Komisyonu önceki gün Çukurova Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Halis Arıoğlu ve Ege İhracatçı Birlikleri Başkanı Nedim Güreli'yi dün de Dış Ticaret Müsteşarlığı uzmanı Özkan Aydın'ı dinledi. Türkiye'de yağlı tohum üretiminin yeterli olmamasını 'günübirlik uygulanan yanlış tarım politikaları, ürün planlamasının olmaması, yağlı tohumlardaki üretim maliyetlerinin yüksekliği nedeniyle dış pazar fiyatlarıyla rekabet edememesi'ne bağlayan Prof. Dr. Arıoğlu, Dünya Ticaret Örgütü ile yapılan anlaşmalar gereği ham yağ ithalatına getirilen fonların (vergi oranının) düşük veya muaf olmasının da nedenler arasında olduğunu kaydetti.
Üreticiye prim
Ege İhracatçılar Birliği Başkanı Nedim Güreli de Türkiye için zeytin ve zeytinyağının milli ürün olarak kabul edilmesi gerektiğini; Uluslararası Zeytinyağı Konseyi'ne temsil mekanizmasının belirlenmesi gerektiğini söyledi. 'Zeytincilik üniversitesi' kurularak, sektöre işgücü yetiştirilmesini öneren Güreli, devletin üreticiye tatmin edecek prim vermesi gerektiğini kaydetti. Bazı firmaların zeytinyağına bitkisel yağ katarak ihraç ettiklerini belirten Güreli, Türkiye'de diğer üretici ülkelerde olduğu gibi zeytinyağıyla diğer bitkisel yağların karıştırılarak satılmasının engellenmesini istedi. Güreli, ayrıca, Avrupa Birliği'nden zeytinyağı satışı için kontenjan talep edilmesini önerdi.
İzin verilmeyecek
CHP Muğla Milletvekili Gürol Ergin ise bu duruma tepki göstererek, yasak olmasına rağmen karışımlı zeytinyağı ihracatına nasıl izin verildiğini sordu. Komisyonun dün düzenlenen toplantısında da konu gündeme geldi. Dış Ticaret Müsteşarlığı uzmanı Özkan Aydın, bundan sonra zeytinyağına diğer bitkisel yağların katılarak ihraç edilmesine kesinlikle izin vermeyeceklerini söyledi. CHP'li Güral Ergin, zeytinyağı dışındaki bitkisel yağların karıştırılarak ihraç edilmesinin yasalara uygun olduğunu, ancak zeytinyağına diğer yağların katılmasının yasaklandığını savundu.