Zincir eylemi olaylı geçti

DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve Halkevleri'nin, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı'na karşı dün düzenlediği zincir eylemi olaylı geçti.

ANKARA - DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve Halkevleri'nin, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı'na karşı dün düzenlediği zincir eylemi olaylı geçti. Halkevleri üyeleri Atatürk Bulvarı'nı trafiğe kapatmak isteyince polisle eylemciler arasında arbede yaşandı. Ankara Güvenlik Şube Müdürü Yusuf Karababa kafasından yaralanıken; polis havaya ateş açtı.
SSK Genel Müdürlüğü'nün bulunduğu Sırrı Sokak'ta toplanan protestocular, üzerinde 'Sosyal Güvenlik Yasası'na yüzde 99.4 hayır, halktan geçmeyen yasa, meclisten geçecek mi' yazılı dövizler açtı. Tek sıra insan zincir oluşturan göstericiler, TBMM'ye yürüyüşe geçti.
Protestocular, Mithatpaşa ve Meşrutiyet caddelerini geçerek Atatürk Bulvarı'na ulaştıkları sırada, zincir eylemine destek veren Halkevleri üyeleri, bulvarı trafiğe kapatarak oturma eylemi yapmak istedi. Bunun üzerine polisle eylemciler arasında arbede yaşandı.
Polis zor kullanınca, tartışma çıktı
Polis, yolu trafiğe kapatmaya çalışan eylemcilere zor kullanarak engel olmaya çalışırken; eylemciler de dövizlerin sopalarıyla karşılık verdi. Bu arada, Ankara Güvenlik Şube Müdürü Yusuf Karababa, kafasına aldığı darbelerle yaralandı. Polis, eylemcileri havaya ateş açarak durdurabildi. Olaylar yatışınca yürüyüş yeniden başladı. Hükümet aleyhine sloganlar atarak TBMM'nin Dikmen kapısına kadar yürüyen eylemciler, oturma eylemini burada gerçekleştirdi. DİSK Başkanı Süleyman Çelebi, burada yaptığı açıklamada; söz konusu tasarının halka rağmen IMF ve Dünya Bankası'nın dayatmaları sonucu çıkarılmaya çalışıldığını iddia etti. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın tasarıyı 'devrim' olarak nitelediğini anımsatan Çelebi, "Bu halka karşı devrim yasasıdır" dedi. Çelebi, tasarının yasalaşması halinde insanların mezarda bile emekli olamayacaklarını savundu.
Çelebi, "Fransa'da da iş yasası çıktı, ama halk bu yasayı yok etti. Biz de yasa çıksa bile onu yok edeceğimize ant içiyoruz" diye konuştu. KESK Başkanı İsmail Hakkı Tombul da tasarının yasalaşsa bile uygulanamayacağını savunarak "Tasarı, meşruiyetini halktan değil, IMF, TÜSİAD ve sermaye çevrelerine sırtını dayayanlardan alıyor" dedi. DİSK Başkanı Çelebi, KESK Başkanı Tombul, TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı ve TTB Merkez Konseyi İkinci Başkanı Metin Bakkalcı, açıklamanın ardından tasarının görüşmelerini izlemek üzere TBMM'ye gitti. Göstericilerse oturma eylemini sürdürdü.