'Ziraat 3-4 ay içinde banka açabilecek'

'Ziraat 3-4 ay içinde banka açabilecek'
'Ziraat 3-4 ay içinde banka açabilecek'

Kabalan, Ziraat in Suriye de kuracağı ortak bankanın sermayesine ilişkin pürüzün giderildiğini söyledi.

Suriye'nin Ankara Büyükelçisi Kabalan, Ziraat Bankası ile Suriye'de kuracakları ortak bankaya ilişkin 'Karar verir vermez 3-4 ayda tamamlanır' dedi

ANKARA - Suriye’nin Ankara Büyükelçisi Nidal Kabalan, Ziraat Bankası ile ortak banka kurma çalışmaları bulunduğunu, kurulacak bankanın sermayesine ilişkin mevcut olan küçük teknik bir pürüzün de giderildiğini söyledi. Kabalan, Türk bankalarının Suriye’de yatırım yapabilmeleri için pek çok kolaylık sağlandığını belirterek, “Ziraat Bankası ile ortak bir banka kurmayı düşünüyoruz. Kurulacak bankanın sermayesine ilişkin gidermeye çalıştıkları küçük bir teknik pürüz vardı. Ancak Maliye Bakanı ile son yaptıkları toplantıda anlaşmaya vardıklarını duydum. Şimdi gerekli prosedürleri başlatmak için banka hiyerarşisi içinde kendi hazırlıklarını yapıyorlar. Suriye Maliye Bakanı’nın onlara tüm prosedürleri rekor hızla bitirme sözü verdiğini biliyorum. Yani bu ortak girişimi gerçekleştirme kararı verir vermez her şey çok hızlı olacak, muhtemelen 3-4 ay sürecek” dedi. 

Ak ve İş’te ilgileniyor
Kabalan, Akbank ve İş Bankası’nın da Suriye’de iş yapma olanakları ile ilgilendiğini kaydederek, şöyle devam etti: “Akbank da ilgisini dile getirdi. Maliye Bakanınızın son Şam ziyareti sırasında bankanın üst düzey bir yetkilisi şube açma ya da ortak bir banka kurma olasılıklarını araştırmak üzere Suriye’ye gönderildi. İş Bankası’nın da ilgisi olduğunu duydum, ancak bu ilginin detaylarını bilmiyorum.”
Kabalan, Türk bankalarının Suriye’de şube açabileceğini, ortak banka kurabileceğini ya da sıfırdan yeni bir banka kurabileceklerini belirtti. Türk bankalarının kurulacak ortak bankaların yüzde 60’ına sahip olabileceğini ifade eden Kabalan, şu bilgiyi verdi:“İsterlerse bankayı yönetebilirler. Onları  teşvik etmek için maliye bakanlığı, ortak bankanın yüzde 10’unu satın almayı, yüzde 30’unu da halka arz etmeyi önerdi.”  ( Reuters )

Vize, hareketi artırdı
Türkiye ve Suriye arasında vizelerin kalkmasından bu yana ticarette ve insan hareketlerinde büyük bir artış yaşandığını kaydeden Kabalan, “Vizeler kalktığından bu yana Suriye’den Türkiye’ye gelen insan sayısında yüzde 500, araba ve kamyon sayısında yüzde 300 artış yaşandı” diye konuştu.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Ankara

  ,

  Reuters