Ziraat Bankası 2009'da İstanbul'da

Ziraat Bankası, İstanbul'a taşınma için gerekli hazırlıklara başlarken, en geç 2009'da İstanbul'da olmayı hedefliyor. Genel Müdür Can Akın Çağlar, taşınma için banka çalışanlarından bir komisyon oluşturduklarını söyledi.

ANKARA - Ziraat Bankası, İstanbul'a taşınma için gerekli hazırlıklara başlarken, en geç 2009'da İstanbul'da olmayı hedefliyor. Genel Müdür Can Akın Çağlar, taşınma için banka çalışanlarından bir komisyon oluşturduklarını söyledi. Çağlar, bu komisyonun, taşınılacak yerin büyüklüğünden, nerede olacağına, teknolojik altyapıdan, iş süreçlerinin gözden geçirilmesine kadar birçok konuda karar vereceğini vurgulayarak "Bu mevcut bina ya da boş bir arsa olabilir" dedi.
Maslak'da da binası var
"Yeni binanız Levent civarında mı olacak" sorusuna karşılık Çağlar, şöyle konuştu: "Doğru söylüyorsunuz. Zaten bizim orada bir yerimiz var. İş Bankası ve Yapı Kredi'nin tam karşısında yedi dönüm arsamız var. Onun imarla ilgili durumuna bakıyoruz, ihtiyaca cevap verecek mi? Onu anlamaya çalışıyoruz. Mevcut binalarımız var Maslak'ta. Eski Emlak Bankası'nın genel müdürlük binası gibi... Oraların imarında değişiklik yapılıp çok katlı bir yer yapılabilir mi? Ona bakılıyor. Ama bunlar işin kolay kısmı, önemli olan bizim kaç metrekareye ihtiyaç duyduğumuzu ortaya koymak."
Çağlar, "Bu teknik çalışma birkaç ay içinde şekillenir. Örneğin ne kadarlık bir binaya ihtiyaç olduğu, yılbaşına kadar ortaya konulur" diye konuştu. Bunun ardından önlerindeki en büyük engelin uygun bir yer bulmak olduğuna işaret eden Çağlar, "Uygun bir yer bulunursa üç-beş ay içinde taşınılır. Ama inşaat olursa ya da bulamazsak süre uzayabilir. Ama 2009'da yapılacak IMF toplantılarından önce tam tekmil orada olmayı hedefliyoruz" açıklamasında bulundu.
Felaket merkezi Ankara'da
Taşınma sonrası Ankara'da bir 'disaster center' (felaket merkezi) kurulacağını da açıklayan Çağlar, yapılan işlemlerin burada yedekleneceğini anlattı. Bankanın tarihi binasının da kullanıma devam edileceğini belirten Çağlar, "Kamu bankası olduğumuz sürece Ankara'dan kopmamız zaten mümkün değil" diye konuştu.
Taşınma ile birlikte personelin durumunun ne olacağına ilişkin de Can Akın Çağlar, şu bilgileri verdi: "Kimseye (zorla gel) diyemeyiz, ama biraz daha özendirici yöntemlerle olur. İstanbul'da biraz daha özel sektör içinde olacağız. Örneğin, benim krediler müdürüm x banka ile kendini mukayese etmeye başlayacak. O zaman bizim de ister istemez onlarla aynı imkânları sağlamamız gerekecek. Oraya gidersek, kamu şemsiyesinin biraz daha dışına çıkarak, özel sektör şemsiyesinin altına girmek zorundayız."
İş Bankası'nı örnek verdi
Çağlar daha önce yaptığı açıklamalarda İstanbul'a taşınmada İş Bankası'nı model aldığını açıklamıştı. İş Bankası'nın da merkezinin daha önce Ankara'da olduğunu hatırlatan Çağlar, 'İstanbul'da performansı hızla arttı. O açıdan İstanbul'a taşımanın iyi olacağını düşünüyorum" demişti.
Merkez'in de Levent'te arsası var
Geçen ay Merkez Bankası başta olmak üzere kamu bankaları, SPK ve BDDK gibi kurumların İstanbul'a taşınacağını açıklayan Devlet Bakanı Ali Babacan özellikle Merkez Bankası'nın taşınması konusunda bir tartışma yaratmıştı. Bakan Ali Babacan'ın açıklamasının ardından Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, taşınmayı uygun bulmadığını belirterek "Merkez Bankası'nın İstanbul'a gitmesinde bir fayda görmüyorsak, bununla ilgili çok güçlü bir inancımız var ise o zaman bize düşen kanunu uygulamamak. Uygulamamanın yolu da bunu uygulayacak birisine görev vermek." sözleriyle istifa sinyali vermişti tı.
Ancak Merkez Bnakası'nın İstanbul'a taşınması fikri yeni değil. Taşınma planı 12 yıl önce gündeme gelmiş ve Merkez Bankası bina yapmak için İstanbul Levent'te bir ilaç şirketine ait arsayı satın almıştı. Ancak iddialara göre Merkez Bankası Hizmet Binası'nın altında muhafaza edilen, Türkiye'nin altın stoklarının taşınması ve İstanbul'da korunmasını riskli bulunarak, bu projeden vazgeçilmişti. Bugün Merkez Bankası binasının bodrum katında, altın stoklarının saklanmasında kullanılan, özel depolar bulunuyor. Yerin, 'yedi kat altında' denilen altın depolarının ve binanın çevresi, tünel kazılarak gerçekleştirilecek olası hırsızlık girişimine karşı beton ve çelikle kaplanmış durumda.
Bu arada Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası Başkanı Şükrü Koçoğlu ise böyle bir binanın en az 100 milyon dolara mal olacağını
ve üç yılda bitebileceğini söylemişti.