Ziraat özelleştirmesi 2008 yılına sarkacak

IMF ile imzalanan yeni stand-by anlaşmasına göre haziran ayı sonuna kadar ilan edilmesi gereken Ziraat Bankası'nın özelleştirme stratejisini belirleme çalışmaları, tamamlanma aşamasına geldi.
Haber: AHMET KIVANÇ / Arşivi

ANKARA - IMF ile imzalanan yeni stand-by anlaşmasına göre haziran ayı sonuna kadar ilan edilmesi gereken Ziraat Bankası'nın özelleştirme stratejisini belirleme çalışmaları, tamamlanma aşamasına geldi. Ziraat Bankası'nın özelleştirme sürecini, çoğunluğu özel tertiplerden oluşan devlet iç borçlanma senetlerinin (DİBS) itfa takvimi belirleyecek.
Hafta içinde IMF heyetiyle de üzerinde çalışılan Ziraat Bankası'nın özelleştirme stratejisinde, bankanın özelleştirmeye hazırlık süreci ayrıntılı bir şekilde yer alacak. Geçmişte, 'her ilçede bir banka şubesi açma politikası' izlenmesi nedeniyle yaklaşık 850 nüfuslu ilçelerde bile açılmış bulunan verimsiz şubelerin nasıl tasfiye edileceğinin de belirleneceği stratejide, özelleştirmeye hazırlık sürecinde bankanın izleyeceği kredi politikası da strateji belgesinde yer alacak. Son zamanlarda bireysel kredilere ağırlık veren bankanın bu yöndeki hedefleri daha ayrıntılı düzenlenecek.
Stratejinin ilanının ardından, özelleştirmede danışmanlık yapacak yatırım bankasının seçimi gerçekleştirilecek. Özelleştirmenin yöntemine yatırım bankasıyla birlikte karar verilecek.
İlk etap Vakıfbank
Ziraat Bankası ölçeğinde bir bankanın özelleştirilmesinin çok kolay olmadığını ifade eden banka yetkilileri, dolayısıyla ilk etapta Vakıfbank, ardından da Halkbank'ın özelleştirileceğini, Ziraat Bankası'nın özelleştirilmesinde, bu iki bankadan kazanılan deneyimin kullanılacağını ifade etti.
2001 yılında birikmiş görev zararları ve Emlakbank'ın tasfiyesi nedeniyle Ziraat Bankası'na verilen Devlet İç Borçlanma Senetleri'nin, bankanın aktifinin önemli bir bölümünü oluşturduğuna dikkat çeken yetkililer, bu şekilde verilen senetlerin yaklaşık 18 milyar dolar seviyesinde olduğuna dikkat çektiler. DİBS'lerin vadesinin 2008, 2009 ve 2010 yıllarında dolduğunu ifade edenbanka yetkilileri, bu nedenle bankanın özelleştirilmesinin 2008 yılını bulacağını belirtti.