Ziraat ve Halk Bankası çalışanlarından şikayet geldi

Ziraat ve Halk Bankası çalışanlarından şikayet geldi
Ziraat ve Halk Bankası çalışanlarından şikayet geldi
Ziraat Bankası ve Halk Bankası'nda çalışan 43 bin personelin, "kamu işçileri" ne sağlanan haklardan yararlanmaması nedeniyle Öz Finans İş Sendikası, Kamu Denetçiliği Kurumu'na başvuru yaptı. Sendika 940 liralık net maaş farkını baş gerekçe olarak sundu.

Ziraat ve Halk Bankası’nda çalışan 43 bin personelin, “ kamu işçileri”ne sağlanan haklardan yararlanabilmesi için 13 Ağustos’ta Kamu Denetçiliği Kurumu’na (Ombudsman) başvuru yapıldı. Bünyesinde bu bankalardan 32 bin banka çalışanının yer aldığı Öz Finans İş Sendikası Genel Başkanı Ahmet Eroğlu, personelin kamu bankasında çalıştığını ama kamu işçisi sayılmadığını söyledi. Kamu işçilerinin son toplu iş sözleşmesiyle en düşük 2 bin 150 lira net ücret aldıklarını anımsatan Eroğlu, Ziraat ve Halk Bankası’nda brüt ücretin bin 700 TL, net ücretin bin 210 TL olduğunu kaydetti. Arada 940 liralık fark var. Eroğlu, kamu işçilerine sağlanan haklardan yararlanmak istediklerini vurguladı.

2 BANKA HER YIL TEFTİŞE GİRİYOR

Habertürk’ün haberine göre Öz Finans İş Sendikası’nın, 2000 yılından sonra tüm personelin statü olarak 4857 sayılı İş Kanunu’na tabi hale getirildiği belirtilen başvurusunda, sosyal güvenlik açısından ise kargaşa yaşandığı, eski çalışanların Emekli Sandığı Kanunu’na tabi olmaya devam ettiği, yeni işe girenlerin ise banka emekli sandıklarına tabi oldukları dile getirildi. Başvuruda iki bankanın her yıl Sayıştay, Başbakanlık Teftiş Kurulu ve Hazine denetimine tabi tutulduğu kaydedildi. Başvuruda, çalışanların kamu işçisi sayılmadığına işaret edilerek, bu nedenle kamu işçilerine tanınan haklardan yararlanamadıkları belirtildi.

BANKALARIN KÂRINDA PERSONELİN ETKİSİ BÜYÜK

Öz Finans İş Başkanı Ahmet Eroğlu, bu yıl seçimden önce imzalanan toplu iş sözleşmesiyle kamu işçilerinde en düşük ücretin 2 bin 150 liraya yükseltildiğini, yıllık 500 lira denge tazminatı verildiğini belirtti. Buna rağmen halen Ziraat Bankası’nda bin 790 TL, Halkbank’ta ise bin 690 TL ücretle personel çalıştırıldığını kaydeden Eroğlu, net ücretlerin ise ağustos ayı itibarıyla bin 210 lira olduğunu söyledi.

Eroğlu ayrıca her gün yüz binlerce liralık işlem yapan kişilerin bu kadar düşük ücretle çalıştırılmasının doğru olmadığını ifade etti. Eroğlu, Ziraat Bankası’nda 25 bin, Halkbank’ta 18 bin personel çalıştığını, bunların memur mu, işçi mi, kamu işçisi mi olduklarının belli olmadığını söyledi. Her iki bankanın da yüksek kârlılıkla çalıştığını, bunda personelin büyük katkısı olduğunu kaydeden Eroğlu, bu personele kamu işçilerine sağlanan hakların verilmesini istedi.

bigPara.com