Ziraat yönetimi için suç duyurusu

TBMM KİT Komisyonu, Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar ve Yönetim Kurulu üyeleri için 'bankayı zarara uğrattıkları' gerekçesiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

ANKARA- TBMM KİT Komisyonu, Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar ve Yönetim Kurulu üyeleri için 'bankayı zarara uğrattıkları' gerekçesiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Ancak başvuru savcılık tarafından işleme konulmadan BDDK'ya havale edildi. Şimdi BDDK savcılıktan gönderilen dosyaları inceliyor. Başvuruyu yapan KİT Komisyonu Başkanı Nurettin Canikli, komisyonun ilgili toplantısında bankaya getirilen suçlamaları ilişkin tutanakları da dosyaya iliştirdi.
Savcılığa yapılan başvuruda Ziraat Bankası'nın hesaplarında oynamalar yapıldığı, bazı şirketlere verilen kredilerin geri ödenmesinde farklı kur uygulanarak bankanın zarara uğratıldığı ve fazla nema ödenerek Hazine'ye zarar verildiği iddiaları yer alıyor. Bu iddialar savcılıkça BDDK'ya iletildi. Çünkü savcılığın işlem yapabilmesi için suçlamaların BDDK tarafından adliyeye intikal ettirilmesi gerekiyor. BDDK, müfettiş raporuna göre suç durusunda bulunabilecek.