Ziraatçılar Derneği'nden ramazan öncesi kalitesiz ithal bakliyat uyarısı

Ziraatçılar Derneği'nden ramazan öncesi kalitesiz ithal bakliyat uyarısı
Ziraatçılar Derneği'nden ramazan öncesi kalitesiz ithal bakliyat uyarısı

Geçen yıla göre buğday üretiminde artış yaşandığını söyleyen Yetkin, ?Bu yıl un fiyatları öne sürülerek ekmeğe zam yapılamaz? uyarısında bulundu. FOTOĞRAF: DILEK MERMER /AA

Bakliyatta fiyatları artıramayan satıcıların ithal kalitesiz malları, yerli ürünlerle karıştırıp aynı fiyattan satarak halkı kandırdıklarını açıklayan TZD Başkanı Yetkin, 'Böylece zam yapmamış gibi görünerek haksız kazanç elde ediyorlar' dedi

ANKARA - Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı İbrahim Yetkin, ramazan öncesi, tüketimdeki düşüş nedeniyle pirinç, mercimek ve bakliyatta fiyatları artıramayan satıcıların, ithal kalitesiz malları yerli ürünlerle karıştırıp aynı fiyattan satarak, hem üreticiyi hem de tüketiciyi mağdur ettiğin söyledi.
Yetkin, düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’de bu yıl buğday, pirinç ve mercimekte geçen yıla göre önemli üretim artışları beklendiğini, kalitede de bir sorun bulunmadığını, bu nedenle özellikle buğday ve un fiyatları öne sürülerek ekmeğe zam yapılamayacağını vurguladı. Yetkin, “Kriz koşullarında gıda harcamalarını asgariye indirmek zorunda kalan ve ekmekle karnını doyuran bir toplumda bu durum savunulamaz” dedi. Bu yıl yeşil mercimek hariç kırmızı mercimek ve bakliyat ürünlerinde önemli üretim artışı beklendiğine işaret eden Yetkin, ekonomik kriz koşulları nedeniyle tüketicinin bakliyat tüketimini düşürmesi nedeniyle fiyatları artıramayan satıcıların, bu sefer, Ramazan öncesi, kalitesiz ithal ürünleri yerli ürünlerle karıştırarak aynı fiyattan sattığını ve zam yapmamış gibi görünmesine rağmen haksız kazanç elde etiğini anlattı.

Bakliyat tüketimi düştü
Yapılan bir araştırmaya göre, bu yıl temmuz ayında, geçen yılın aynı ayına göre, tüketicinin aylık satın aldığı miktarın pirinçte 3.15 kilogramdan 2.98 kilograma, kuru fasulyede 2.11 kilogramdan 1.99 kilograma, mercimekte ise 2.05 kilogramdan 1.97 kilograma düştüğünü anlatan İbrahim Yetkin, “Tüketicinin iflahı kesilince spekülatörün de hızı kesilecek gibi görünüyor.
Buna rağmen bazı ürünlerin fiyatlarında yapay artışlar yaratma yolunda girişimler olabilir. Son 1-2 ay içinde kuru fasulye fiyatları aşırı arttı. buna karşı tüketicilerin ve resmi makamların uyanık olması gerekiyor. Bakliyattan aşırı kar sağlamak isteyenler, kalitesi düşük ürünü aldatıcı fiyatlarla piyasaya sürüyor” diye konuştu.

Osmancık değil Çin pirinci
Düşük kaliteli ithal ürünlerin prestijli ürünlerin adı kullanılarak satışa sunulduğuna yönelik uyarılar aldıklarını anlatan İbrahim Yetkin, şunları söyledi:
“Arjantin, Çin’den ithal edilen kalitesiz pirinçler, Osmancık pirinciyle karıştırılıp osmancık pirinci diye satılıyor. Tüketiciler çok dikkatli olmalı. Kayıt dışı üretim ve ticaret önlenmeli, önceki yıllarda gıda fiyatlarında yaşanan spekülasyonlar nedeniyle kolay ve hızlı kazanç için bu alana giren spekülatörlerin manevralarının önüne geçilmelidir. Kalitesiz ithal ürünlerin kaliteli yerli ürünlerle karıştırılarak satılması hem üreticiyi hem de tüketiciyi mağdur ediyor.”

Yüzde 75’i kayıt dışı
Türkiye’de sebze meyve ticaretinin yüzde 75’inin kayıtdışı olduğuna işaret eden Yetkin, bu kayıt dışılığın kayıt içinde ticaret yapan hal komisyoncularını da zarara uğrattığını, küçük bir aracı kesim yüzde 100’lere varan kazanç sağlarken devletin yılda 5 milyar dolar gelir kaybına uğradığını vurguladı. Sebze-meyvedeki fiyat artışlarına da dikkati çeken Yetkin, üretici fiyatları düşerken tüketici fiyatlarında birkaç kata varan artışlara işaret ederek, üretici ve tüketici zarar ederken aracının kazandığını vurguladı. 

Spekülasyona önlem alın
Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı İbrahim Yetkin, spekülatif fiyat artışlarına yönelik olarak Tarım ve Köyişleri ile Maliye Bakanlığı ve yerel yönetimlerin önlem alması gerektiğini söyledi.
Yetkin, TBMM’ye sevk edilen Toptancı Haller Yasa Tasarısı ile ilgili bir soru üzerine de, sözkonusu taslak aşamasındaki yasada daha ideal düzenlemeler yer alırken, sevk edilen metinde marketlere ve satıcılara yönelik iyileştirmeler yapıldığını gördüklerini belirterek, şu değrelendirmede bulundu:
“Toptancı haller tasarısında, yüzde 75 düzeyinde bulunan sebze meyvedeki kayıtdışılığı caydıracak bir tedbir yok.” (Radikal)