'Ziraat'ın ikinciliği senaryo gereği'

Ziraat Bankası'nın aktif büyüklükte ilk kez İş Bankası'nın ardında kalarak ikinci sıraya düşmesine ilişkin olarak Genel Müdür Can Akın Çağlar, "Büyümeye devam edeceğiz, ancak sektörün büyüme hızından biraz daha yavaş büyüyeceğiz.

ANKARA - Ziraat Bankası'nın aktif büyüklükte ilk kez İş Bankası'nın ardında kalarak ikinci sıraya düşmesine ilişkin olarak Genel Müdür Can Akın Çağlar, "Büyümeye devam edeceğiz, ancak sektörün büyüme hızından biraz daha yavaş büyüyeceğiz. Dolayısıyla sektörden alınan pay, göreceli olarak zaman içinde aşağı çekilecek" dedi. Altı aylık bilançoların ardından bankanın neden ikinci sıraya düştüğüne ilişkin soruları yanıtlayan Çağlar, Ziraat Bankası'nın büyüme stratejileri yapılırken, Hazine, IMF, Dünya Bankası ve sektör dinamiklerine bakarak karar verdiklerini vurguladı. Hükümetin 'kamu olarak, bankacılığın içinde olmayacağız' şeklindeki söylemini hatırlatan Can Akın Çağlar, şöyle devam etti: "Kamunun bankacılık içindeki payının azaltılması anlayışı vardı. Türkiye'de yüzde 39'lara kadar çıkan kamu payı, Avrupa'da yüzde 10 civarında. Dolayısıyla üç yıl önce kurguladıkları stratejiye göre biz şunu demiştik. Ziraat ve Halkbank olarak büyümeye devam edeceğiz ancak sektörün büyüme hızından yavaş büyüyeceğiz. Sektörden aldığımız pay da zamanla aşağı çekilecek." İş Bankası'nın bugün Ziraat'ı geçmesinin üç yıl öncesinden kurgulanan bir senaryo olduğunu da açıklayan Çağlar, "Verimsiz olmak yerine, hacimsel olarak daha küçük olup, daha kârlı bir banka olmayı tercih ettik" diye konuştu. Geçen yıl ettikleri kâr ile Banker Dergisi tarafından, Avrupa'nın en kârlı bankası ödülüne layık görüldüklerini ifade eden Çağlar, "Ziraat Bankası'nı verimli, kârlı ve hızlı hareket edebilen bir banka haline getirmeye çalışıyoruz" diye konuştu. Çağlar, önümüzdeki yıllarda sektörün daha hızlı büyümesinin Ziraat'in payının azalışını destekleyeceğini ifade etti.
2009'da İstanbul'da
Bu arada Ziraat Bankası, İstanbul'a taşınma için gerekli hazırlıklara başlarken, en geç 2009 yılında İstanbul'da olmayı hedefliyor. Can Akın Çağlar, taşınma için bankanın çeşitli birimlerinde çalışanlardan bir komisyon oluşturduklarını söyledi. Çağlar, yer konusunda, "Levent'te yedi dönüm arsamız var. Onun imarla ilgili durumuna bakıyoruz" dedi.