Ziraat'ta bilanço devrimi

Ziraat'ta bilanço devrimi
Ziraat'ta bilanço devrimi
2010 sonuna kadar Hazine'yi fonlamaya ağırlık veren Ziraat Bankası'nda kredi hacmi ilk kez menkul kıymet portföyünü geçti.
Haber: OKTAY ÖZDABAKOĞLU / Arşivi

ANALİZ

Ziraat Bankası, aktif büyüklüğünde liderlikten vazgeçtiği 2011 yılında başlattığı değişim ve dönüşüm projesinin meyvelerini almaya başladı. Hazine’ye borç veren menkul kıymet ağırlıklı bir bilançodan kredi ağırlıklı bir bilançoya ulaşmayı hedefleyen değişim stratejisinin bir sonucu olarak, Ziraat Bankası’nda 2010 yılında yüzde 38 olan kredilerin aktifler içerisindeki payı 2011’de yüzde 44’e çıktı. BDDK verilerine göre Türk bankacılık sisteminde kredilerin aktife oranı yüzde 55,7 seviyesinde bulunuyor. Hazine kâğıtlarından oluşan menkul kıymetlerin payı ise aynı dönemde yüzde 51’den 44’e indi. BDDK’nın ocak sonu verilerine göre sektörde bu oran yüzde 23,5. 

Bilançoda bir ilk
2011 yılında bankanın kredi portföyü yüzde 24 artarak 71.4 milyar liraya çıkarken, menkul kıymetler ise yüzde 7 azalarak 70.7 milyar liraya düştü. Böylece, Ziraat Bankası’nda ilk kez kredi hacmi, menkul kıymetlerin üzerine çıktı. 2005 yılında kredilerin aktife oranı yüzde 21,2, menkul kıymetlerin aktife oranı ise yüzde 60,2 seviyesinde bulunuyordu. 2009 yılında aktifinin yüzde 55,7’si menkul kıymet, yüzde 29,5’i ise kredilerden oluşan Ziraat Bankası, 2 yıllık sürecin sonunda, kredilerin aktifteki payını, menkul kıymetlerin üstüne çıkardı. 

7 yılda 17 milyar lira kâr
Ziraat Bankası’nın kredi hacmi son iki yılda yüzde 95 artarken, bu dönemde menkul kıymet portföyündeki artış ise yüzde 2’de kaldı. 2011 krizinin en önemli tetikleyicilerinden olan Ziraat Bankası 2005-2011 yılları arasındaki 7 yıllık dönemde toplam 17.7 milyar TL net kâr elde etti.
Nitekim Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın da değişim projesi ile Ziraat’ı yakın gelecekte daha da keskinleşmesi beklenen rekabet ortamına hazırlamanın öncelikleri arasında olduğunu ifade etti. Sürdürülebilir kâr ve verimliliğin odaklanılan ana konular arasında olmaya devam edeceğini belirten Aydın, “Dengeli bir bilanço yönetimi ve optimizasyonu hedefi çerçevesinde teknik ve yasal sınırlamalar da dikkate alınarak menkul ağırlıklı bir bilançodan kredi ağırlıklı bir bilançoya yakın/orta vadede ulaşılmasını planlamış bulunmaktayız” dedi.

Nakdi krediler yüzde 24 arttı
Ziraat Bankası’nda menkul kıymetler yüzde 7 daraldı, nakdi krediler ise yüzde 24 arttı. Yüzde 38 olan kredilerin aktif içindeki payı bu dönemde yüzde 44’e ve yüzde 46 olan kredi/mevduat oranı yüzde 63’e yükseldi.

bigPara.com

  ETİKETLER:

  BDDK

  ,

  Aydın

  ,

  Kredi

  ,

  Ziraat

  ,

  lira