Ziraat'ta dilim dilim halka arz

Ziraaat Bankası, 2007 sonrası 'dilim dilim' halka arz edilecek. Genel Müdür Can Akın Çağlar, 2004 yılını 1 milyar doları (1.5 katrilyon TL ya da 1.5 milyar YTL) aşkın kârla kapatacaklarını belirtip, sektör için 2005'teki en büyük tehlikenin 'kârlılık' olacağına dikkat çekti.

ANKARA - Ziraaat Bankası, 2007 sonrası 'dilim dilim' halka arz edilecek. Genel Müdür Can Akın Çağlar, 2004 yılını 1 milyar doları (1.5 katrilyon TL ya da 1.5 milyar YTL) aşkın kârla kapatacaklarını belirtip, sektör için 2005'teki en büyük tehlikenin 'kârlılık' olacağına dikkat çekti. Kamu Bankaları Ortak Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Sayın'ın da katıldığı toplantıda konuşan Çağlar, 53 katrilyon lira aktif büyüklükle dünyanın 115. bankası olduklarına vurgu yaptı. Genel Müdür Çağlar Irak'ta da faaliyet izninin bugün yarın alınacağını ve faaliyette bulundukları ülke sayısının 19'a yükseleceğini söyledi.
Çağlar bankanın sektördeki büyüklüğünün yüzde 25'e ulaşmasına karşın bireysel kredilerdeki payının yüzde 10 olduğuna dikkat çekti ve kredi riskinin sektör ortalamasının üçte biri olduğunu söyledi. Genel Müdür Çağlar, kamu kâğıtları bilançodan arındırıldığında bile gelirlerinin giderleri karşılama oranının yüzde 131.4'e ulaştığını belirterek, "Pozitif kâr marjına ulaştık" dedi.
Serzenişte bulundu
Ziraat Bankası Genel Müdürü Çağlar, 'Neden savunma yaptınız' sorusuna da "Kamu bankaları geçmişte zarar ettiğinde siyasetin etkisinde kalmakla eleştirildi. Bugün ticari çalışıyoruz en kârlı bankayız. Kârda da, zararda da suçlu gösterilmesinin serzenişi bu" yanıtı verdi. Çağlar, kâr marjındaki daralma nedeniyle 2005 yılında bankanın kâr hedefinin 860 trilyon TL (860 milyon YTL) olacağını açıkladı. Çağlar, bankanın 2007 sonrasında dilimler halinde halka arzının planlandığını söyledi. Genel Müdür Can Akın Çağlar, Ziraat Bankası'nın büyüklüğü nedeniyle blok satışının mümkün olamayacağının IMF, Dünya Bankası ve danışman firma McKenzi'nin raporuyla da ortaya çıktığını söyledi.