Ziraat'ta düğmeye basıldı

Bankacılık sektöründe birbiri ardına gelen yabancı ortaklıklar, kamu bankalarında da özelleştirme çalışmalarına hız verdi. Türkiye'nin en büyük bankası Ziraat Bankası için de düğmeye basıldı.

ANKARA - Bankacılık sektöründe birbiri ardına gelen yabancı ortaklıklar, kamu bankalarında da özelleştirme çalışmalarına hız verdi. Türkiye'nin en büyük bankası Ziraat Bankası için de düğmeye basıldı. Bankanın özelleştirilmesi için hangi yöntemin kullanılacağını belirleyip yurtdışında bankanın tanıtımı (road show) çalışmalarını yürütecek uluslararası yatırım bankasının seçimi için çalışmalar başladı.
Geçen yıl temmuz ayında Hazine Müsteşarlığı, kamu sermayeli bankalarda bugüne dek sağlanan gelişmelerin değerlendirilmesi, yeniden yapılanma ve önümüzdeki döneme ilişkin özelleştirme yol haritalarının belirlenmesi için strateji çalışmasının tamamlandığını açıklamıştı. Uluslararası danışmanlık şirketi McKinsey tarafından yapılan çalışmada, Halkbank ve Ziraat Bankası hisselerinin halka arz bireysel ve kurumsal yatırımcılara sunulmasının uygun olacağını ifade edilmişti.
Türkiye'ye ilgi arttı
Yetkililerin verdiği bilgiye göre, seçilecek yeni danışman firma hem bankayı analiz edecek hem de hangi yöntemle satılacağı konusunda çalışma yapacak, ayrıca büyük yatırımcı gruplarına roadshow da gerçekleştirecek. Ancak sektördeki yabancı ilgisinin dengeleri değiştirdiğini belirten yetkililer, halka arzın yanında blok satışa da kapıların kapatılmadığını vurguluyor ve "Bu anlamda da müşteri varsa, ona da 'hoş geldin' deriz" şeklinde konuşuyorlar.
Yetkililer, Ziraat Bankası'nda finansal yapılandırmanın tamamlandığını, operasyonel yapılandırmanın ise devam ettiğini söyledi.
Atina'da düzenlenen Bankalar Birliği toplantısında da Türk bankacılık piyasasına olan ilginin görüldüğüne, Türkiye ile aynı paralelde olan Yunanlı yatırımcıların bile bu piyasaya ilgi duyduğuna işaret edilirken, kredi kartları ve tüketici kredilerinin milli gelire oranına bakıldığında, yatırımcıların daha burada alınacak yol olduğu düşüncesi ile Türkiye'ye ilgilerini artırdıkları vurgulanıyor.
Haziran bekleniyor
Uluslararası Para Fonu'na (IMF) verilen son niyet mektubunda, kamu bankalarının yapılandırılması ve rasyonelleştirilmesinde ilerleme kaydedilmiş olmakla birlikte, ellerindeki büyük miktarlı devlet iç borçlanma senetleri ve taşradaki yaygın şube ağları bu bankaların özelleştirilmesini güçleştiren unsurlar olduğu hatırlatılarak, her bir banka için spesifik stratejiler hazırlandığı ve bu stratejilerin hem hükümet hem de kamu bankalarının yönetim kurulları tarafından 2005 yılı Haziran ayı sonuna kadar kabul edileceği belirtiliyor.
(aa, Reuters)
İlk çeyrekte net kâr 416 milyon YTL
Ziraat Bankası'nın bu yılın ilk çeyreğinde brüt kârlılığını 618 milyar YTL, net dönem kârını ise 416 milyon YTL'ye çıkardığı bildirildi. Ziraat Bankası'ndan yapılan açıklamada, bankanın söz konusu dönem için ayrılan vergi karşılıklarından sonra oluşan 416 milyon YTL'lik dönem karının, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 233 oranında arttığı belirtildi.
Bankanın özellikle tarımsal ve bireysel kredilerde oluşturduğu kredilendirme stratejisinin kârlılıkta önemli bir etken olduğu ifade edilen açıklamada, kredilerden elde edilen faiz ve komisyon gelirlerinin toplam faiz gelirleri içindeki payının, 2004 yılı Mart ayında yüzde 9.42 iken bu yıl mart ayında yüzde 16.38 olduğu kaydedildi. Açıklamada, kredilendirme faaliyetlerinden elde edilen gelirlerin her geçen gün arttığı da belirtildi.
'Bireysel kredi arttı'
Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar ise bankanın ilk üç aylık performansına ilişkin şu bilgileri verdi:
"Fiyatlandırma politikamız ve ürün çeşitliliğimizdeki iyileştirmeler ile bireysel kredilerimiz, yıl sonuna göre 2.5 milyar YTL'den yüzde 53'lük artışla 3.9 milyar YTL'ye yükseldi. Taşıt ve konut kredilerinde ise yıl sonundan bugüne toplam yüzde 13'lük bir artış gerçekleşti ve sektör payımız taşıt kredilerinde yüzde 6, konut kredilerinde yüzde 11 oldu. Ticari krediler içinde küçük işletme kredileri ise ilk üç aylık dönemde yüzde 26 artarak 487 milyon YTL'ye, tarımsal krediler ise yüzde 33 artarak 1.6 milyar YTL'ye yükseldi. Tarım sektörünü desteklemeye dönük kredi faaliyetlerimiz artarak devam edecektir."