Ziraat'tan 'nema kredisi'

Ziraat Bankası, Zorunlu Tasarruf ödemeleri kapsamında, hak sahiplerine 18 ayda kalan altı taksiti ödenecek nema karşılığında kredi verecek.

ANKARA - Ziraat Bankası, Zorunlu Tasarruf ödemeleri kapsamında, hak sahiplerine 18 ayda kalan altı taksiti ödenecek nema karşılığında kredi verecek. Normal tüketici kredisinde kefil ve teminat aranıyor. Ziraat Bankası ise hak sahiplerinin 'nemanın teminat kabul edilerek' kredi verilmesi önerisine sıcak bakarak bu doğrultuda karar aldı. Ziraat Bankası, deneme amaçlı olarak yaptığı uygulamada yaklaşık 500 kişiye bu krediyi kullandırdı. Ziraat Bankası'nın bugün başlatacağı uygulamanın tüm çalışanları kapsayacağı belirtildi. 'Nema kredisi' uygulamasında hak sahiplerinin şimdiye kadar dört taksitte aldıkları nemanın yaklaşık 'yüzde 115'i kadar' kredinin kullandırılması öngörülüyor.
Kullandırılacak kredinin aylık faizi yüzde 2 olarak öngörülürken, her üç ayda bir taksit ödeme dönemindeki yüzde 1.2'lik sabit faiz rakamı ile üç aylık enflasyon farkı ise hak sahibine kalacak. Kredinin anapara ve faizleri, hiçbir şekilde hak sahibinin içerideki alacağını geçemeyecek.
Düşük bedelle peşin alım
Örneğin şimdiye kadarki dört nema taksitinde 1 milyar lira alan hak sahibi, 1 milyar 150 milyon lira kredi kullanabilecek. Bunun karşılığında gelecek nema taksitleri kredi borcuna karşılık Ziraat Bankası'nda kalacak. Böylece bir anlamda vatandaş nemasını faiz ödediği için daha düşük bedelle ama peşin alabilecek.