Ziraat'tan tarihi net kâr

Ziraat Bankası, görev zararlarına karşılık 2001 yılında Hazine'den aldığı devlet iç borçlanma senetlerinin (DİBS) faiziyle...

ANKARA - Ziraat Bankası, görev zararlarına karşılık 2001 yılında Hazine'den aldığı devlet iç borçlanma senetlerinin (DİBS) faiziyle, geçen yıl nema ödemelerine karşılık kullandırdığı kredilerden sağladığı faiz geliriyle 2005 yılını 1.8 milyar YTL net kârla kapattı. Genel müdür Can Akın Çağlar, 2006'da nema kredisi gibi yeni şeyler bulmadıkça bu kârı yakalayamayacaklarını söyledi.
Çağlar, Ziraat Bankası'nın 2005 faaliyet sonuçlarına ilişkin düzenlediği toplantıda, geçen yıl 2.6 milyar YTL'lik brüt kâr elde ettiklerini açıkladı. Bankanın net kârı ise yüzde 17.7 artışla 1 milyar 802 milyon YTL oldu. Çağlar, "Bu tutar, Ziraat Bankası'nın tarihinde ulaştığı en yüksek kâr rakamı olduğu gibi Türk bankacılık sektörü tarihinde de bir bankanın ulaştığı en yüksek net kârdır" dedi. Çağlar, son üç yılda elde edilen 4.4 milyar YTL'lik net kârın, önceki 10 yılda elde edilen 833 milyon YTL-lik net kârın 5.5 katına ulaştığını kaydetti.
Faiz gelirleri içinde
kamu kâğıtları payının 2002-2005 döneminde yüzde 87'den yüzde 67'ye indiğini belirten Çağlar, aynı dönemde kredilerden alınan faizlerin yüzde 8'den yüzde 22'ye çıktığını ifade etti.
Çağlar, 2002'de kredi faizlerinden elde ettiği faiz gelirleri ile genel giderlerin yüzde 55'ini karşılayabilen bankanın 2005 giderlerinin 1.3 katını karşılayabilir hale geldiğini söyledi ve bunun kamu kâğıtları olmadan da Ziraat'ın ciddi kâr marjına ulaştığının göstergesi olduğunu belirtti. Çağlar, bu yıl küçük işletme kredilerine odaklanacaklarını açıkladı.
Bağdat şubesi izin bekliyor
Yurtdışı çalışmalarına da değinen Çağlar, Bağdat'taki şubenin Irak Merkez Bankası'ndan izin beklediğini söyledi. Bir yılda 250 milyon yüz yüze işlem gerçekleştirdiklerini anlatan Çağlar, bunun Türkiye'deki en büyük işlem miktarı olduğuna dikkati çekti. Kredilerde, 2002'den bu yana 5.5 kata yakın artış yakaladıklarını belirten Çağlar, yüzde 65 olan aktiflerdeki menkul kıymetler payının yüzde 57'ye gerilediğini ifade etti. Çağlar, özelleştirmede önceliğin Halkbank'ta olduğunu hatırlatarak, "Rabobank'la görüşmemiz olmadı" dedi.