Zırhlı araca sipariş yağdı

Otokar Genel Müdürü Kudret Önen, son bir yılda Otokar markalı savunma sanayii araçlarından 160 milyon dolarlık sipariş aldıklarını söyledi.
Haber: SONGÜL ÇİÇEK / Arşivi

SAKARYA - Otokar Genel Müdürü Kudret Önen, son bir yılda Otokar markalı savunma sanayii araçlarından 160 milyon dolarlık sipariş aldıklarını söyledi. Tasarımı yüzde 100 kendilerine ait 'Zırhlı İç Güvenlik Aracı'nın tanıtım toplantısında konuşan Kudret Önen, ticari araçlarda hedeflerini yakaladıktan sonra savunma sanayiine yöneldiklerini belirtti. Fikri mülkiyet hakkı kendilerine ait araçlarla çalışma yapmayı tercih ettiklerine dikkat çeken Önen, cironun yüzde 60'nın Otokar markalı araçların oluşturduğunu aktardı. Önen, 160 milyon dolarlık teklifin büyük bölümünün ihracatı kapsadığını dile getirerek, "2004 yılındaki 285 milyon YTL'lik cironun 2005'te 300 milyon YTL olmasını hedefliyoruz. Yeni modelden de 150 adet satmayı planlıyoruz" dedi.
Fiyatı 300 bin avro olacak
2005 yılındaki hedeflerinin savunma sanayiinde ve ihracatta büyümek olduğunu sözlerine ekleyen Kudret Önen, bu yılın sonuna kadar hedefledikleri ihracat tutarını 55 milyon dolardan 70 milyon dolara çıkarmayı planladıklarını vurguladı. Önen, Körfez ülkelerinin yanı sıra Avrupa ülkeleriyle yaptıkları görüşmeler sonucunda ilk satışın 2006'nın sonlarına doğru gerçekleşmesini beklediklerini söyledi. Önen 300 bin avro fiyatla satılacak 'Zırhlı İç Güvenlik Aracı'nda yerli katkı oranının yüzde 40 oranında olduğunu ifade etti. Genel Müdür Önen araştırma ve geliştirme için 5 milyon dolar harcadıklarını ifade ederek, "90'lı yıllardan beri zırhlı araç üretimi gerçekleştiriyoruz. Otokar markalı bir modelimizden bin 200, bir başka modelden bin 800 adet zırhlı araç üretiyoruz. Mevcut modellerimiz için şimdiden 600 sipariş aldık" diye konuştu. Kudret Önen iç piyasadaki talep yetersizliği nedeniyle ihracata yöneldiklerini açıkladı.
Bir yılda tasarlandı
Aracın teknik özellikleri hakkında bilgi veren Otokar Genel Müdür Yardımcısı Serdar Görgüç, iç güvenlik konseptinin tamamen değiştiğini belirtti. Görgüç, Zırhlı İç Güvenlik Aracı'nın ilk Türk tasarımı olduğunu vurgulayarak, bu aracın Ar-Ge çalışmalarının bir yılda tamamlandığını aktardı. İç güvenlik aracının askeri araçtan farklılık gösterdiğini vurgulayan Görgüç, yeni modelin yüksek koruma seviyeli olduğunu söyledi.
Otokar Genel Müdür Yardımcısı Serdar Görgüç'e göre araç farklı görevlere uyarlanabiliyor ve satış sonrası güçlü bir desteğe sahip. Aracın ekipman ve donanımlarla farklı görevlere uygun hale getiridiğine değinen Görgüç, "13 kişi kapasiteli aracımız 5 metreküplük ekipman depolama taşıma hacmine sahip. Modelde 5 tonluk su kapasite hacmi ve her yöne açılan 5 kapısı mevcut" diye konuştu.
Araca tırmanmak imkânsız
Aracın dış yüzeyinde çıkıntı bulunmuyor ve bu yüzden de üzerine tırmanılması zor. Otokar ayrıca harekât planlaması için faks, bilgisayar, çalışma masası, telsiz masaları ile yedek güç üniteli 7 kişilik komuta aracı üzerinde de çalışıyor. Görgüç, buzdolabı, yangın söndürme sistemi, seyyar sedyenin yanı sıra barikat yıkıcı ve yönlendirilebilir yüksek frekanslı ses yayım cihazının da isteğe bağlı olarak modele
ilave edildiğini aktardı.
Tanıtım IDEF'te
Tamamı Türk mühendisleri tarafından tasarlanan aracın ilk kez Ankara'da düzenlenecek IDEF 2005 Savunma Sanayii Fuarı'nda tanıtılacağını vurgulayan Görgüç, üretimde çalışan işçilerinin her yıl eğitim aldıklarını ve sınava tabi tutulduklarını söyledi.