Zirvede Onur sitemi

'İşbirliği sürecek'
Başbakan Tayyip Erdoğan, Varşova'da görüştüğü Almanya Başbakanı Gerhard Schröder'e Onur Air'e yönelik yasak nedeniyle sitemde bulundu. Erdoğan'ın, karar için hiçbir geçerli sebep olmadığını dile getirdiği belirtildi. Ortak açıklamada, "İki ülke turizmde işbirliğini sürdürecek" denildi.
Bakan: Çözülecek
Erdoğan ve Schröder'in üç maddelik açıklamasında, iki ülke yetkililerinin Onur Air'le işbirliği içinde teknik sorunları aşacağı da belirtildi. Ulaştırma Bakanı Yıldırım ise görüşmelerin sürdüğünü belirterek, "Pazartesiye kadar gelişme bekliyoruz" dedi.
Haber: SERKAN DEMİRTAŞ / Arşivi

VARŞOVA - Başbakan Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Gerhard Schröder'e Onur Air'in geçerli sebep olmamasına karşın Almanya'ya inişinin yasaklanması nedeniyle sitemde bulunduğu kaydedildi. Polonya'nın başkenti Varşova'da düzenlenen 3'üncü Avrupa Konseyi Zirvesi'ne katılan Erdoğan, Schröder ile de bir görüşme yaptı. Görüşmeleri sonrasında ortak bir açıklama yapan iki lider, turizm işbirliğinin süreceğini' belirtti.
Erdoğan'ın istemi üzerine gerçekleştirilen görüşmede, Onur Air konusu gündeme geldi. Erdoğan, tüm havayolu şirketlerinin uluslararası standartlara uygun denetlendiğini belirterek, bu tür engellemenin Türkiye için yaşamsal önem taşıyan turizmi olumsuz etkileyeceğini kaydetti.
Basına açıklama yapmaya yanaşmayan iki liderin üç maddelik ortak açıklaması ise şöyle:

  • Türkiye ile Almanya arasında turizm açısından uyumlu bir turizm işbirliği devam etmektedir. Ülkelerimizi ziyaret edenlerin seyahatleri boyunca güçlükle karşılaşmamaları ve rahat seyahatleri öncelikli hedefimizdir.
  • Türk ve Alman makamları Onur Air ile yakın işbirliği yaparak teknik sorunları en kısa sürede çözmek için çalışmaktadır.
  • Benzeri teknik sorunların tekrar etmesi durumunda ilgili kurumların yakın işbirliği içinde çalışmaları kararlaştırılmıştır.
    Olası kaza riski
    Hollanda'nın Ankara Büyükelçisi Sjoerd Gosses, mayınların temizlenmesiyle ilgili incelemede bulunmak için geldiği Hakkâri'de, bir aylık sürede gerekli güvenlik önlemlerini alması durumunda kararın yeniden gözden geçirip, uçuş izni verileceğini söyledi. Birçok Avrupa ülkesinin Onur Air'in uçuş güvenliğini tartıştığını ifade eden Gosses, "Yaşanacak bir kaza, turizmi büyük ölçüde etkiler" diye konuştu.