Zoellick: Gelişen ülkeler krizin etkisini yeni hissetmeye başladı

Zoellick: Gelişen ülkeler krizin etkisini yeni hissetmeye başladı
Zoellick: Gelişen ülkeler krizin etkisini yeni hissetmeye başladı

Dünya Bankası?ndan finansman talebinin yüksek olduğunu belirten Zoellick, iyileşmenin zamanına ilişkin halen büyük bir belirsizlik olduğunu ifade etti. FOTOĞRAF: REUTERS

Dünya Bankası Başkanı Zoellick, finansal piyasaların istikrara yönelik mesajlar verdiğini belirterek, 'Ancak gelişmekte olan ülkeler, krizin etkisini tam olarak yeni yeni hissediyorlar' dedi

WASHINGTON - Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick, finansal piyasaların istikrara yönelik sinyaller verdiğini ancak krizin gelişen ülkeler için bitmekten uzak olduğunu söyledi. Washington’da, Şili’de bugün başlayacak olan Latin Amerika ülkeleri Maliye Bakanları toplantısı öncesi konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Zoellick, gelişmekte olan ülkelerin mali ve ekonomik krizin etkilerini ancak şimdi tam olarak hissetmeye başladıklarını kaydetti.
Gelişmekte olan ülkelerin uluslararası kredi piyasalarındaki tıkanıklık nedeniyle Dünya Bankası’ndan finansman talebinin yüksek olduğunu belirten Zoellick, ortada iyileşmenin zamanına ilişkin halen büyük bir belirsizlik olduğunu ifade etti.  Zoellick şunları söyledi:
“Mali piyasalarda iyileşme belirtileri görüyoruz. Ancak canlanmanın zamanlaması ve boyutlarıyla ilgili belirsizlik hala sürüyor. Canlanmayı tehdit edecek riskler var ve dünya tehlikelerin dalga dalga geldiğini anlamalı. Özellikle bazı gelişmekte olan ülkelerin ciddi stres altında olduğunu belirtmek durumundayım.”

2 trilyon dolarlık borç
Zoellick canlanmanın gücünün ve tehditlerin yıkıcı etkilerini önlemenin politika koyucuların bankacılık sektöründeki, korumacılık alanındaki ve özel sektör borçlarının döndürülmesindeki risklerle müacadeledeki başarılarına bağlı olduğunu ifade etti. Dünya Bankası mart ayında gelişmekte olan ülkelerde 2009 yılında vadesi gelecek şirket borçlarının 1 trilyon, toplam borçların ise 2-3 trilyon dolar olduğuna ilişkin tahminde bulunmuştu. Zoellick gelişmekte olan ülkelerin borçlarını döndürebilmek için 178 milyar doları Latin Amerika’ya ait olmak üzere 350 ile 635 milyar dolar arasında değişen miktarda taze kaynağa ihtiyaç duyduklarını da ifade etti.
Ünlü yatırımcı George Soros da, enflasyon korkularının piyasalar canlanırken faizleri yükselteceğini ve büyümeyi baskılayacağını belirtti. Piyasaların kendi kendini düzelttiğinin bir yanılgı olduğunu söyleyen Soros, mevcut ‘süper balon’un daha önceki balonların sonucunda ortaya çıktığını kaydetti. Soros, eski Fed Başkanı Alan Greenspan’in balonu durdurmada sorumluluk kabul etmediğine dikkat çekti.  Soros, finans sistemindeki çöküşün en büyük kazananının Çin olduğunu söyledi. (afp)