Zordaki KOBİ'ye can simidi

Zordaki KOBİ'ye can simidi
Zordaki KOBİ'ye can simidi

20 yeni bankayla ortaklık kurarak sermayesini 240 milyon liraya çıkaran Kredi Garanti Fonu?na Hazine?nin 1 milyar lira kaynak aktarmasını öngören protokol dün bir törenle imzalandı. FOTOĞRAF: MEHMET KAMAN / AA

KOBİ'ler için Kredi Garanti Fonu devreye giriyor. KOBİ'lere 1 milyarlık Hazine kaynağıyla 12 milyar liralık kredi yaratılacak. Firmalar, bir hafta sonra bankalara başvurarak 6 ile 48 ay arasında vadelerle kredi alabilecek

ANKARA - Kriz nedeniyle kredi temininde zorlanan KOBİ’lere destek amacıyla sermayesi artırılan Kredi Garanti Fonu’nun (KGF) faaliyete başlaması için son adım atıldı. 20 yeni bankayla ortaklık kurarak sermayesini 240 milyon liraya çıkaran KGF’ye Hazine’nin 1 milyar lira kaynak aktarmasını öngören protokol imzalandı.
10-12 milyar liralık kredi hacmi yaratması planlanan kaynakla, 20 bin küçük ve orta ölçekli işletmeye kredi sağlanacak. Firmalar, bir hafta sonra banka şubelerine başvurarak 6 ile 48 ay arasında değişen vadelerle 1.5 milyon liraya kadar kefalet sağlanan kredilerden yararlanabilecek. Sistemden 30 Haziran 2008’den önceki iki yıl içinde takibe düşen krediler yararlanabilecek.

Yeni doğan bebek gibi
Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Ali Babacan, “Yeni doğan bir bebek nasıl bakıma muhtaçsa, bu da böyle olacak. Taki kendi ayakları üzerinde durup yürüyüp koşana kadar hep beraber hükümet, kurumlar, bankalar TOBB ile beraber bu işin çalışmasını izleyeceğiz, eksiklerini sıkıntılarını zaman içinde gidererek yolumuza devam edeceğiz” sözü ile desteğini açıkladı. Hazine ile Kredi Garanti Fonu arasında 1 milyar liralık kaynak aktarımını öngören iki yıl süreli protokol dün Devlet Bakanı Babacan, Türkiye Bankalar Birliği Başkan Vekili TEB Genel Müdürü Varol Civil, BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve KGF Yönetim Kurulu Başkanı Faik Yavuz arasında imzalandı.
İmza töreninde konuşan Babacan, sektörün yüzde 95’ini kapsayan 20 bankanın bu işin içinde yer aldığını ve müraacatların bir hafta 10 güne kadar yapılabileceğini açıkladı. Sistemin KOBİ’lere maliyetinin yüzde 1 olduğunu belirten Babacan, sistem ile oluşturulacak kredi hacmini yaklaşık 10-12 milyar lira olarak tahmin ettiklerini kaydederken, “Bu ilk etapta, Hazine’nin sağladığı 1 milyar liranın kaldıraç etkisiyle oluşan ilave bir kredi hacmidir” diye konuştu.

KGF uluslararası imza
Başbakan Yardımcısı Babacan, KGF ile Hazine arasında imzalanan protokolün bir ilk olduğunu, KGF A.Ş’nin bundan sonra çok farklı formatlarda ve protokoller çerçevesinde uluslararası kuruluşlarla farklı işleri de beraberinde yapabileceğini aktardı.
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, “Bundan sonraki dönemde hep beraber şahit oluruz ki bu sistem gerçekten artık önemli, kurumsallaşmış uzun vadeli bir sistem olur. Hangi kuruluş, sistem olursa olsun ilk başlangıçta eksiklikler olur hatalar olur bunlar farkedildikçe uygulamayla beraber düzeltilir. Sistemi kurduk diye bu böyle demek doğru değil. Uygulama ile beraber sık sık bir araya geleceğiz” diye konuştu.
Babacan, KGF’nin amacının kriz nedeniyle geçici olarak sıkıntıya girmiş KOBİ’lere destek çıkmak olduğunu belirtirken, “Bu kriz hiçbirimizin suçu değil, Türkiye’nin bu krizde en ufak bir suçu yok, ama bu krizden etkileniyoruz. Bu krizden etkilenirken de kurumlarımızı korumak zorundayız. Zaten beş yıldır, 10 yıldır problem yaşayan şirketler olabilir. Bu onların derdine pek deva olmayacak” dedi. Babacan, Hazine’nin kredilere yüzde 65 oranında bir destek verileceğini kaydederek, şunları söyledi: 

10 milyar makul rakam
“Bu ilk etapta Hazine’nin sağladığı 1 milyar liranın kaldıraç etkisi oluşan ilave bir kredi hacmidir. Şu anda tüm KOBİ’lerimizin toplam kredi hacminin 80 milyar lira olduğunu düşündüğümüzde 10 milyar makul bir rakamdır. Ancak, bu 10 milyar stok miktarıdır. Zaman içinde ödenip tekrar kullanılacak krediler ile iki yıllık protokol yapıyoruz, ortalama bir yıl vadeli olsa bu krediler bunun iki misli bir akım olacak.”

Şube sayısı ikiye çıkar
Toplantıda konuşan KGF Yönetim Kurulu Başkanı Faik Yavuz ise Hazine ile KGF arasında imzalanan protokol sonrasında KGF’ye aktarılacak 1 milyar TL ile KOBİ’lerin kullanımı için onların lehine 10 milyar lira kredi hacmi yaratılacağını açıkladı.
Faik Yavuz, Haziran 2010’a kadar 17 olan şube sayısını 35’e yükseltmeyi hedeflediklerini belirtirken, “Ülkemizde toplam işletmeler içinde büyük bir paya sahip olan KOBİ’lerimize KGF olarak faaliyete geçtiğimiz 1994 yılından 2006 yıl sonuna kadar geçen 12 yılda 186 milyon kefaletlik sağlanmıştır. 2007 ile 2009 Eylül döneminde ise 749 milyon TL’lik kefalet verilmiş ve 1.1 milyar TL’lik kredi hacmi yaratılmıştır” diye konuştu. 

BTC’ye destek
Bu arada Yavuz, KGF’nin KOBİ’lere desteğinin yanı sıra bir çok projeye de destek verildiğini açıkladı. Yavuz, destek verilen projeler arasında KOSGEB’in cansuyu, BTC boru hattında yerleşik 10 ilde uygulanan KOBİ’lere kredi desteği, Tarım Satış Kooperatifleri Birliği’ne verilen kefalet ile ürün alım desteğini saydı.
Babacan, bir soru üzerine, şu anda takipteki alacaklara bakıldığında KOBİ’lerde yüzde 7’lik bir oran görüldüğünü bildirdi. 

Teminatlar rahatlayacak
Babacan, sistemin krizden etkilenen KOBİ’lerin yanı sıra problemsiz şekilde devam eden KOBİ’lerde de kredi hacmini genişletici bir etkisi olacağını belirtti.
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, özellikle teminat konusunda bankaların elini rahatlatacağını kaydederken, “Bankalarımızın normal bir krediden talep edeceği teminatla yüzde 65’i garanti edilmiş krediden talep edeceği teminat arasında önemli bir fark olacak. Beklentimiz KOBİ’lerin daha düşük teminatlarla daha yüksek kredi sağlayabilmeleridir” dedi. (Radikal)

Krediden nasıl yararlanılacak?
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, söz konusu kaynaktan yararlanılacağına ilişkin şu bilgileri verdi: “30 Haziran 2008 tarihinden önceki 2 yıl içinde takibe düşmüş veya vadesi geçmiş borcu bulunmayan KOBİ’lerin bu kaynaktan yararlanabilecek.
Ayrıca yararlanıcı başına 1 milyon lira, bir risk grubuna ait yararlanıcılar için ise 1.5 milyon lira limit belirlendİ. Bu kapsamda asgari altı ay, azami dört yıl vadeli olarak kullandırılacak kredilerin yüzde 65’ine Hazine garantörlüğü ile KGF tarafından kefalet sağlanırken, kredi riskinin yüzde 35’inin de bankalar tarafından karşılanak.”

KOBİ’lerin kredi pastası azaldı
Hisarcıklıoğlu, 2008 sonunda 84 milyar lira olan KOBİ kredilerinin, Ağustos ayı sonu itibariyle 80 milyar liraya düştüğünü belirtirken, nakdi kredi müşterisi konumundaki KOBİ sayısı ise 1 milyon 397 binden, 1 milyon 217 bine gerilediğini açıkladı.
Türkiye Bankalar Birliği Başkanvekili Varol Civil de bankaların temsilcilerinin katılımıyla yapılan toplantılarda, fonun ana sözleşmesi ve çalışmasına ilişkin beş temel prensip üzerinde mutabık kalındıklarını açıkladı. Bu beş temel prensibi Varol Civil şöyle sıraladı:
“Tarafların karar sürecinde sermaye payıyla orantılı olarak söz sahibi olması, kurumsal yapıda iyi yönetişim ilkelerinin gözetilmesi, yönetişim ilkelerinin şirket ana sözleşmesinde açıkça belirtilmesi, ortaklar arasında pozitif ya da negatif ayrımcılık yaratılmaması, risklerin çok iyi yönetilmesine özel önem verilmesi, kamu desteğinin sağlandığı dönemlerde kamu kaynaklarının kullanılmasına özel bir hassasiyet gösterilmesi.”
ivil, daha önceki yapıyla karşılaştırıldığında bankalar daha fazla riski üstlendiğinin altını çizerken, “Geçmişte verilen kefalet karşılığında kullandırılan kredilerde risk tamamen Fon tarafından üstleniyordu. Yeni durumda riske TOBB ve KOSGEB yanında bankalar da ortak olmuşlardır. İleride Fonun sermayesi büyüdükçe kredi hacmi de artacaktır” dedi.

Takiptekine Hazine kalkanı 
Ali Babacan, protokolün süresinin neden iki yıllık olduğuna ilişkin soruya, iki yıllık deneme sürecinin olduğunu bu süreç içinde konjonktür ve şartlar çerçevesinde yeniden düzenlenebileceğini belirtti. Ayrıca Babacan, Hazine’nin KGF’ye 1 milyar lira kaynak aktarımı için yasal yetki aldığın bunun defaten ödeneceğini ve bütçeye yük getirmesinin beklenmediğini söyledi. Kullanılan kredilerin takibe düşmesi durumunda ise Hazine’nin sağladığı kaynağın devreye gireceğini belirten Babacan, şunları söyledi: “Diyelim ki yüzde 3, yüzde 5 aksama olduğunda bu kısım, bu 1 milyar liralık kaynak içinden kullanılmaya başlanacak. Dolayısı ile 1 milyarlık kaynağın, üç-dört yıla yaygın zaman içerisinde ve küçük partiler halinde aktarılacak bir kaynak olmasını bekliyoruz. Kredi kullandırıldığı anda gerekmiyor. Geri dönüşlerde sorunlar yaşanmaya başlandığı anda bu aktarımlar yapılacak. Bununla ilgili biz 2010 bütçesinde gerekli tedbirleri şu anda almış bulunuyoruz. Düğmeye bastıktan belki 9 ay sonra küçük küçük talepler başlayacak. Protokolle Hazine’nin imzası sağlamdır biliyorsunuz. Aksi halde 100’lerce milyar dolarlık Hazine’nin imzasının bulunduğu yükümlülükler vardır.”


    ETİKETLER:

    BDDK