Zorlu 2010'a hazırlanıyor

Tekstil, dayanıklı tüketim ürünleri, finansal hizmetler ve enerji sektöründe faaliyet gösteren ve 30 bin kişiye istihdam sağlayan Zorlu Holding, bu yıl 5 milyar dolar ciro hedefliyor.

İSTANBUL - Tekstil, dayanıklı tüketim ürünleri, finansal hizmetler ve enerji sektöründe faaliyet gösteren ve 30 bin kişiye istihdam sağlayan Zorlu Holding, bu yıl 5 milyar dolar ciro hedefliyor. Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu, grubun 2004 yılı performansı ve 2005 yılı hedeflerinin ele alındığı toplantıda yaptığı konuşmada, 2004 yılındaki cirolarının 4 milyar dolar olduğunu, Denizbank ve pazarlama şirketlerinin bunun dışında bulunduğunu vurguladı. Zorlu, 2004'te dış satışların 3 milyar dolar olduğunu anlattı.
2005 yılındaki ciro hedeflerinin Denizbank ve pazarlama şirketleri hariç, 5 milyar dolar olduğunu ifade eden Zorlu, 2005 yılında ciroda yüzde 25 artış beklediklerini, dış pazar ciro hedeflerinin 3.5 milyar dolar, istihdam hedeflerinin 35 bin kişi olduğunu anlattı. Zorlu şunları söyledi:
"Türkiye'de en büyük istihdamı yaratan ve reel sektörde de en büyük üretim gücüne sahip olan Zorlu Grubu, hedeflerini daha da büyütüyor. Diyoruz ki hedefimiz büyük, koşmak gerekir. Ne yapıyorsak ne yapacaksak, bunu ülke adına sürdürmeye devam edeceğiz. Bundan kimsenin de şüphesi olmasın. Biz diyoruz ki dedikodu yapmıyoruz. Biz üretim yapıyoruz, istihdam, ihracat yapıyoruz."
Markaya odaklanacak
İhracatta, üretimde bunu ispat ettiklerini, 6 yıl ihracat liderliğini ellerinde tuttuklarını anlatan Zorlu, "Zorlu Grubu, bu ülkede ihracatın ne olduğunun, ne olması gerektiğinin öncülüğünü yapmıştır. Bu söylediklerimden hiç kimsenin gocunmasına gerek yoktur" diye konuştu. Zorlu, ülkeye hizmet etmek için üretim yapmak zorunda olduklarını da ifade etti. Ar-Ge'ye önem vereceklerini, yenilikçiliğe, yüksek teknolojiye, markalaşmaya odaklanacaklarını anlatan Zorlu, "Başarı ve büyüme Türkiye'ye borcumuzdur" açıklamasını yaptı.
Hedeflerinin büyük olduğunu, belirten Zorlu, 15 gün önce yaptıkları arama konferansında, 2010 yılı için 70 milyon cihaz üretimi ve 8 milyar dolarlık ihracat hedefi koyduklarını belirtti. Ahmet Zorlu şöyle devam etti:
"Ev tekstili üretiminde dünya ikincisi olan Zorlu Tekstil Grubu, bu yıl cirosunu 850 milyon dolara dış satışlarını 380 milyon dolara çıkaracak. Tekstil Grubu, Türkmenistan'da aldığı iki yeni projeyle birlikte bu yıl 130 milyon dolar yatırım yapacak."
Rusya'ya yeni fabrika
Vestel hakkında da bilgi veren Ahmet Zorlu şunları söyledi:
"Vestel Şirketler Grubu bu yıl 30 milyon adet cihaz üretip 3 milyar dolar ihracat, 820 milyon dolar da iç satış gerçekleştirmeyi hedefliyor. 2004 başında Rusya'da 2 milyon adet kapasiteli TV fabrikası kurduk. Temmuzda hizmete girmek üzere Rusya'da bir de beyaz eşya fabrikası yapıyoruz. Fabrikanın kapasitesi 1 milyon adet buzdolabı, 1 milyon adet de çamaşır makinesi olacak."
Özelleştirme konusunda ise Zorlu şu açıklamada bulundu:
"Özelleştirmede bu ülke için varız. Biz bu meydanlarda varız ve kaçamayız. Biz güreşçiyiz. Kispetimizi giydik, yağlandık bekliyoruz. Tüpraş'ın özelleştirmesinde bir ortakla (Tatneft) yer aldık. Ortaklığımız hâlâ devam ediyor. Tekrar ihale çıktığında bakacağız. O günkü şartlara göre tamam mı devam mı diyeceğiz."