Zorlu, Çerkezköy'de doğalgaz buldu

Zorlu Enerji Şirketler Grubu bünyesindeki Zorlu PetroGas, Çerkezköy'de Adatepe-6 kuyusunda 950 metre derinliğinde doğalgaz buldu. Zorlu Enerji'den yapılan açıklamada...

İSTANBUL - Zorlu Enerji Şirketler Grubu bünyesindeki Zorlu PetroGas, Çerkezköy'de Adatepe-6 kuyusunda 950 metre derinliğinde doğalgaz buldu. Zorlu Enerji'den yapılan açıklamada, sondaj çalışmalarının 16 günde bitirildiği belirtildi.
Açıklamada, 2005 yılında 761 milyon metreküp doğalgaz üretilen Türkiye'de, Zorlu PetroGas'ın bulduğu son kuyu ile birlikte doğalgaz üretiminin yüzde 7 artacağı kaydedildi. Zorlu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu da yaptığı açıklamada, Zorlu Grubu olarak doğalgaz arayışlarını uzun zamandır sürdürdüklerini, buldukları bu doğalgaz rezervinin motivasyonlarını daha da artırdığını söyledi.
Zorlu, "Türkiye'ye daha çok müjdeli haber vermek için çalışmalarımızı aralıksız sürdüreceğiz. Bulunan kaynak milli servettir. Umarız bundan sonraki müjdemiz milyar metreküplerle ifade edilen yeni rezervler olur ve ülkemizin doğalgazdaki dışa bağımlılığı sona erer" dedi. Zorlu PetroGas'ın ağustosta başlattığı perforeler sonucunda kuyuda yaklaşık 1250 psi rezervuar basıncı gözlemlendi. Kısa zamanda kuyuda üretim testlerine başlamaya hazırlanan şirket, günlük 130-150 bin metreküp gaz üretmeyi planlıyor.