Zorlu Vestel'den ayrılıyor

Zorlu Grubu 1999 yılında kurduğu Vestel Beyaz Eşya'yı halka açmaya hazırlanıyor. Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu halen yüzde 65 hissesi Zorlu Holding...
Haber: ESİN ÇETİNEL / Arşivi

KÖLN - Zorlu Grubu 1999 yılında kurduğu Vestel Beyaz Eşya'yı halka açmaya hazırlanıyor. Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu halen yüzde 65 hissesi Zorlu Holding, yüzde 35'i Vestel Elektronik'e ait olan Vestel Beyaz Eşya'nın yüzde 27 hissesini halka arz edeceklerini açıklayarak, "Halka arzın hemen ardından Zorlu Holding'in elindeki hisseleri de hemen ertesi günü Vestel Elektronik'e devredeceğiz" diye konuştu.
Edinilen bilgiye göre, halka arzda satılacak hisselere iki şirket payları oranında katılacaklar.
Vestel Beyaz Eşya'nın Almanya'nın Köln şehrinde düzenlenen Domotechnica Fuarı'na katılımı nedeniyle düzenlenen basın toplantısına Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Ömer Yüngül ve Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanvekili ve Dış Ticaret Başkanı Turan Erdoğan katıldı..
Toplantıda yöneltilen bir soru üzerine 'Vestel Beyaz Eşya'nın Vestel Elektronik'in iştiraki olmasına yönelik teklifin yabancı yatırımcılardan geldiğini belirterek şunları söyledi: "Geçen yıl Avrupa'da yaptığımız Road Show'da 20-25 yabancı fonla bir araya geldik. Bunlar Vestel Elektronik'e de yatırım yapan fonlardı. Bu fonların talebi sonucunda birleştirme kararı aldık. Ve Vestel Beyaz Eşya'yı halka açıp hemen ertesi gün de halka arz fiyatı üzerinden Zorlu Holding'in elindeki hisseleri Vestel Elektronik'e satmaya karar verdik. Bu karardan yurtdışındaki yatırımcılarımız çok memnun oldu. Dış yatırımcıların daha fazla ilgisini çekecek. "
'Halka arzdan elde edilecek geliri cebimize koymuyoruz, içeride kullanacağız' diyen Zorlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Bunu bankada da böyle yaptık. Dünyada volümler artıyor. Senin de onların karşısında durabilmen için güçlü olman, büyük olman lazım. Büyük üretici olman lazım."
Bir soru üzerine yangından büyük zarar gören Rusya'daki beyaz eşya fabrikasında çamaşır ve buzdolabı üretiminin başladığını açıklayan Zorlu, büyük zarar gören televizyon fabrikasının ise haziran ayında üretime başlamasının planlandığını açıkladı.
"Enerjide 'Sizinle ortaklık yapalım' diye gelen çok sayıda şirketle görüştük" diyen Zorlu, İGDAŞ'la ilgileniyor musunuz sorusuna ise "Paramız varsa ve kesemize uygunsa enerji ihalelerine gireceğiz. İGDAŞ için 5 milyar dolarlardan bahsediliyor. Bakarız, belki yabancı ortaklıklar yaparız" dedi.
Tüpraş için açılan ilk özelleştirme ihalesini kazanmasına karşın bu işlemi Danıştay'ca iptal edilen Zorlu Grubu'nun patronu Zorlu'ya şirketin Koç Grubu'na satışının yine Danıştay'ca durdurulduğunun hatırlatılması üzerine, "Tüpraş az paraya gitmemiştir. Kimse iptal oldu diye sevinmesin. O parayı vermiş hisseleri almış, böyle bir şey olursa özelleştirmeyi unutalım. 2001 krizi çabuk unutuldu" diye konuştu.
Halka arz tapuya takıldı
Geçen yıl halka arzı ertelenen Vestel Beyaz Eşya neden şimdi halka açılıyor sorusu üzerine de Zorlu şu yanıtı verdi: "Organize sanayilerde yüzde 50 inşaat alanı izni vardı. Bunun yüzde 70'e çıkarılacağı öğrenildi. Biz de 800 dönüm arazimiz üzerine 500 bin metrekarelik inşaat yaptık. Bu izinde gecikme olduğu için arzı erteledik. Şimdi yüzde 70'e çıktı. Parasını ödedik, tapuları aldık."
Ömer Yüngül ise beyaz eşyada yan sanayiinin çok büyük olduğunu belirterek "2007'de Avrupa'nın en büyük yan sanayisi Türkiye olacak. Vestel'in sektöre girmesinden sonra yan sanayi şirketlerinin Avrupa' ihracatı en az 10 kat arttı" bilgisini verdi.
'Çin beyaz eşyada rakip olamaz'
1999 yılında üretime başlayan Vestel Beyaz Eşya'nın buzdolabı, çamaşır makinesi, fırın ve klimadan sonra seneye bulaşık makinesi üretimine başlayarak ürün gamını tamamlayacağını ve ihracatının da birkaç yıl içinde bir milyar dolara ulaşacağını söyleyen Ahmet Nazif Zorlu, "Şu anda 3.3 milyar dolar olan Vestel Grubu'nun cirosu 2007 yılında inşallah 5 milyar dolar seviyesine gelecek" dedi.
Beyaz eşyanın geleceğinin çok parlak olduğunu ve Çin'in de bu konuda rakip olamadığını belirten Zorlu, "Avrupa'da artık televizyon üretimi bitmiştir. Beyaz eşya da Doğu'ya kaymıştır ve orada da bitmek üzeredir. Türkiye ve Vestel bu konudaki şansı iyi değerlendirmiştir. 10 milyon dolarlık beyaz eşya kapasitesine çıkıyoruz. 2006 yılı için dış ticaret olarak en az yüzde 30'luk büyüme öngördü arkadaşlar."