Zorlu: Yabancılarla görüşüyoruz

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, yabancı yatırımcılara 'açık ve alışık' olunması gerektiğini belirterek, "Bizim görüştüklerimiz de oluyor.

İSTANBUL - Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, yabancı yatırımcılara 'açık ve alışık' olunması gerektiğini belirterek, "Bizim görüştüklerimiz de oluyor. Mesela tekstilde, elektronikte, beyaz eşyada var" dedi. Zorlu, grubun ilk beş aylık performansını değerlendirirken, hedeflerini tutturduklarını söyledi. Yüzde 20'lik büyüme öngördüklerini vurgulayan Zorlu, "Tabii ki Çin'in bu serbest ticareti başladıktan sonra nispeten bir etkisi oldu ama geride değiliz, ilerideyiz. Bu, ikinci yarıdan sonra daha da değişecek. 2005'te hedefimiz 3.5 milyar doları ihracat olmak üzere toplam 5 milyar dolar ciro demiştik. Bunu yaklaşık yakalayacağız" diye konuştu.
Zorlu Grubu'nun tekstil sektöründe Türkiye'de ve dünyada güçlü bir grup olduğunu hatırlatan Ahmet Nazif Zorlu, 2005'te kotaların kalkmasıyla pazara giren Çin faktörüyle ilgili olarak şunları söyledi: "Tabii ki bu bize yansıyor ama biz buna hazırdık. Çin geliyor diye gidemeyiz. Bu meydanlarda, cephede savaşacağız. Mücadeleyi sürdüreceğiz."
'İşe almalar sürecek'
Zorlu Tekstil Grubu'nun 2004 yılı cirosunun 720 milyon dolar ve 2006 yılı ciro hedefinin 1 milyar dolar olduğunu aktaran Zorlu, geçen yıl 360 milyon doları bulan ihracatta bu yılki hedefin 400 milyon dolar olduğunu açıkladı. Zorlu, yeni yatırımlarına ilişkin de "Kendini yenileyemezsen hiçbir yere gitmen mümkün değil. Biz mücadeleye devam edeceğiz. Yok efendim şu geldi, bu geldi. Biz elimizi, ayağımızı çekemeyiz. Tekstilde 10 bin kişi istihdam ediyoruz. Biz bu 10 bin kişiye kalkıp da, biz bu işten vazgeçtik diyemeyiz. Çünkü yüz binlerce dolarlık yatırımlarımız, ihracatımız var" ifadesini kullandı.
Türkiye'nin en büyük sorunlarından biri olduğuna işaret ettiği istihdamın üzerinde yüzde 40'tan fazla vergi yükü bulunduğunu dile getiren Zorlu, rakip ülkelerde ise bunun yüzde 15'lerde olduğuna dikkati çekti. Vergilerde iyileştirme olması gerektiğini kaydeden Zorlu, Zorlu Holding'de şu anda 30 bin kişinin çalıştığını, büyüdükçe yeni işe alımların devam edeceğini söyledi.
Yabancı yatırımcılarla ortaklık veya işbirliği konusunda çalışmalarının da olduğunu aktaran Nazif Zorlu, şöyle devam etti:
"Görüşmeler oluyor ama şartlar, zemin önemli. Kim gelirse gelsin, bu ülkede istihdam yapıyorsa, bu ülkeden ihracat yapıyorsa, bu ülkenin insanına aş, iş veriyorsa benim için kim hiçbir şey fark etmez. Önemli olan ülkemize yabancı sermaye gelsin."
Yabancılarla görüşmelerinin hangi sektörlerde olduğuna ilişkin olarak da Zorlu, "Mesela tekstilde de, elektronikte de, beyaz eşyada da var. Bize gelene 'Hayır biz kimseyle ortak olmayacağız' veya 'Kimseyle iş yapmayacağız' diyemeyiz" diye konuştu.
'Tatneft'le beraberiz'
TÜPRAŞ'ın özelleştirme ihalesine tekrar girmeyi düşündüklerini belirten Ahmet Nazif Zorlu, "Biz girdik, olmadı. Meydanlardan kaçamayız dedik. Şimdi tekrar gireceğiz. " dedi. Teklif verip vermeyeceklerine yönelik olarak, bilgilerin alındığını anımsatan Zorlu, "Zamanı geldiğinde göreceğiz. Şu anda eski ortağımız Tatneft'le beraber işbirliklerimiz devam ediyor. Ama, önümüzde daha bir aylık müddet var. O bir ay içinde her şey açıklığa kavuşur" diye konuştu. Petkim'e ilgileri olup olmadığı konusunda ise Zorlu şunları söyledi: "TÜPRAŞ'a gireceğiz dedik. Biz işte, iyi gelen bir şeyler olursa bakarız, projelere bakarız, değerlendirme yaparız. Olay bu."