Zorlu: Zeytin Adası'na uzun vadeli turizm yatırımı yapılacak

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu, TMSF'den satın aldıkları Zeytin Adası'nı Zorlu Grubu'nun 'uzun vadeli turizm yatırımları' için değerlendireceklerini söyledi.

İSTANBUL - Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu, TMSF'den satın aldıkları Zeytin Adası'nı Zorlu Grubu'nun 'uzun vadeli turizm yatırımları' için değerlendireceklerini söyledi. Zorlu, Vestel ile elektronik ve beyaz eşya sektöründe, Zorlu Tekstil Grubu ile tekstil sektöründe, Zorlu Enerji Grubu ile enerji sektöründe, Denizbank Finansal Hizmetler Grubu ile de finans alanında faaliyet gösterdiklerini belirterek, şunları söyledi:
"1997'de Trabzon'da kurduğumuz Zorlu Grand Hotel ile de turizm sektöründe bulunuyoruz. Karadeniz Bölgesi'nin ilk beş yıldızlı oteli olan Zorlu Grand'ı, Zorlu Grubu'nun kuruluş yıllarında ticaret hayatına atıldığımız ilk il olan Trabzon'un ihtiyaçlarını karşılayacak yatırım yapma düşüncesiyle kurmuştuk. Sonraki yıllarda turizmde yatırımımız olmadı. Bugün Türkiye, Akdeniz çanağında turizm potansiyeli en yüksek ülke olarak gösteriliyor ve artan istikrar, gelişen turizm kültürü ve endüstrisi ile sektörün önünün çok açık olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca, turizmin gelişmesi Türkiye'nin kendini tüm dünyaya doğru bir şekilde anlatması için de büyük önem taşıyor. Çok sayıda sektör turizmden olumlu etkileniyor, Türkiye'nin en önemli sorunlarından istihdam için de direkt ve dolaylı olarak çözüm sunuyor. Finans ve sanayi alanındaki performansımızı turizm sektöründe de sürdürmek, ülkemize yakışır işler yapmak istiyoruz. Zeytin Adası'nı bu alandaki uzun vadeli yatırımlarımız için iyi bir fırsat olduğu için aldık. Zorlu Grubu ülkesine fayda sağlayacak her alanda vardır."
TMSF tarafından geçen yıl kasımdan bu yana dört kez satışa çıkarılan ancak alıcı bulamayan Zeytin Adası için önceki gün gerçekleştirilen beşinci ihalede, Ahmet Nazif Zorlu Grubu 15 trilyon 250 milyar lira teklif vererek adanın yeni sahibi oldu. Göcek'in 3.5 mil açığında bulunan Zeytin Adası, 12 Adalar arasında özel mülk özelliği taşıyan tek ada.