Zorunlu sigortadan geri dönüş

Zorunlu sigortadan geri dönüş
Zorunlu sigortadan geri dönüş
Sosyal Güvenlik Kurumu zorunlu genel sağlık sigortasını isteğe bağlı yapmayı tartışıyor. Gerçekleşirse 11.2 milyon kişi isterse sağlık sigortalı olacak.
Haber: HACER BOYACIOĞLU - hacer.boyacioglu@radikal.com.tr / Arşivi

Sosyal güvenlik reformuyla ilgili yeni tartışılan model, 11 milyonu aşkın insanın kaderini etkileyecek. Sosyal güvenlik reformunun en önemli ayağı olarak uygulamaya giren ‘genel sağlık sigortasının’ zorunlu olmaktan çıkarılarak ‘isteğe bağlı olması’ tartışılıyor. Eğer bu öneri kabul edilirse gelir testi yaptırarak sisteme dahil olan 11.2 milyon kişi isteğe bağlı olarak sağlık sigortalı olacak. Genel sağlık sigortası isteğe bağlı sigortalılığa çevrilirse; sosyal güvenlik reformunun en önemli düzenlemelerinden biri yaşama geçtikten sadece 1.5 yıl sonra değiştirilmiş olacak.
Geçen yıl itibariyle uygulamaya giren ve halen uygulamada olan sisteme göre, zorunlu olarak sigortalı olan Bağ-Kur, SSK ve Emekli Sandığı kapsamında olanlar dışında kalanlar da genel sağlık sigortası kapsamına alınıyor. Bunun için de öncelikle gelir testine giriliyor. Test sonucunda kişi başı geliri asgari ücretin üçte birinden az olduğu belirlenenlerin genel sağlık sigortası primleri devlet tarafından ödeniyor. 

Tekrar geriye dönelim 

Teste girmeyenlerin ise otomatikman genel sağlık sigortası primi yükümlülüğü oluşuyor. Geçen yıl ilk kez yapılan testler sonucunda daha önce yeşil kartlı olan 8 milyonu aşkın kişinin primlerinin devlet tarafından ödeneceği açıklandı. Bunun dışında kalan öğrencilerin ve işsizlerin de aralarında bulunduğu 3 milyonu aşkın kişi içinse, farklı seviyelerde sağlık sigortası ödeyerek sigortalı olma dönemi başladı. Sistem Türkiye ’deki tüm yurttaşların sağlık sigortalısı olması uygulamasını da başlatmış oldu.
Ancak sistemin başlangıcında yaşanan aksaklıklar eleştirilerin hedefi oldu. Bu eleştirilerden sonra, “Sistem geriye dönsün, genel sağlık sigortası isteğe bağlı olsun” tartışmasının bürokrasi içinde başladığı öğrenildi. Buna göre, geçmişte olduğu gibi SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı bünyesindekiler için genel sağlık sigortası zorunlu olacak, kalanlar için isteğe bağlı olacak. Genel sağlık sigortasında isteğe bağlılık esası getirilse de primleri devlet tarafından ödenen ve eskiden yeşil kartlı olan 8 milyon kişinin durumlarında bir değişiklik olmayacağı ve onların devam edeceği öngörülüyor. Bu durumda isteğe bağlılık koşulu, 3 milyonu aşkın insan için belirleyici bir düzenleme olacak.

Başvuru yapmayan sistem dışında kalacak

Genel sağlık sigortalılığının isteğe bağlı olması durumunda ise, sigortalı olarak bir işte çalışmayan 11.2 milyon kişi etkilenecek. Bu rakamın 8 milyonunun primleri devlet tarafından şu anda ödeniyor. Yeni sistemde de, 8 milyon kişinin başvuru yapması ve primlerinin devlet tarafından ödenmesi talebinde bulunması bekleniyor. Geriye kalan 4 milyona yakın kişi ise, eğer başvuru yapmazsa genel sağlık sigortasının dışında kalacak.

Her durumda sisteme girilmeli

1 Ocak 2012’de uygulamaya giren sisteme göre, SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı’na göre sigortalı olanlar otomatikman sağlık sigortası kapsamına da alınıyor. Bunun dışında kalan herkesin de sisteme entegre olması zorunluluğu var. Bunun içinse, illerde yapılan gelir testine girmek gerekiyor. Gelir testinde eğer aile içindeki bireylerin kişi başı gelirlerinin asgari ücretin üçte birinden az olduğu belirlenirse, devlet ‘Bu kişilerin sağlık sigortası primlerini ödeme’ yolunu seçiyor. Geliri bu rakamın üstünde olan kişiler içinse, farklı oranlarda prim ödeme zorunluluğu getiriliyor.

Yıllar itibariyle sosyal güvenlik kapsamı

2003 48.094.450
2004 50.138.617
2005 52.391.314
2006 54.667.326
2007 56.423.907
2008 57.338.454
2009 58.591.574
2010 61.506.194
2011 64.088.819
2012 62.899.043
2013 62.782.772

Sigortalılık türüne göre sosyal güvenlik kapsamı (2013)

4/a
37.006.944
4/b
15.057.757
4/c
11.211.536
*Yeşil kartlılar, 2012 yılından itibaren gelir testi yaptıranlar kategorisine dahil oldu.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/113519311351936

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ARAÇ - HARAYDIN

  Araca zorunlu sigorta, insana isteğe bağlı, niye? Çünkü insan zaten sigortasız da olsa 74 milyonun sırtına tefeciden alınan faizli borç yüklenerek tedavi ediliyor, bu nasıl insanlık, bu nasıl vicdan, bu nasıl adalet? Araçlardan da zorunlu trafik sigortası kaldırılmalıdır. Hele kaskosu olanlara zorunlu trafik sigortası yasak olmalıdır.

  Herkesin gözünden kaçan bir adaletsizlik var - carlitto

  yasa, ocak 2012'de yürürlüğe giriyor. Kişilerin gelir testleri vs. ancak nisan ayının sonlarına doğru tespit edilebiliyor. yani kişilerin ödeyecekleri prim nisan ayında belli oluyor. Priminizi ödemek için bankaya gittiğinizde, banka sizden, ocak ayından itibaren primlerinizi ödemenizi istiyor. Bu büyük bir saçmalık. Zira, siz nisan ayında sigortalı oluyorsunuz. Sigortalı olmadığınız 4 ayında parasını sizden istiyorlar. Örneğin ben şubat ayında hastaneye gittim. paramı verip, tedavi oldum. o süre içinde sigortalı değildim. Ama devlet benden, o zaman da sigortalıymışım gibi para istiyor. o zaman hastanede benden niye para aldınız? çünkü ben o zaman sigortalı değildim. henüz gelir testi aşamasındaydım. Özetle, primler, yasanın çıktığı günden itibaren değil, prime bağlandığınız günden itibaren ödenmeli. Aksi takdirde, insanlardan fazladan 4 ayın parasını istemiş olursunuz ki, bu da hukuka aykırıdır. Bu sebeple, iyi bir düzenleme yapılmalı ve sistem yenilenmeli...

  Sosyal devlet - surrealist_tr

  Bir devletin vatandaşı olarak,askerlik hizmetini bedava yapıyoruz,çalıştığımız zamanlarda aldığımız ücretten vergi ve sosyal güvenlik primi ödüyoruz,yediğimiz,içtiğimiz,kullandığımız,sehayat ettiğimiz her şeyden kdv,ötv ödüyoruz.Bizin ödediğimiz vergilerle,birileri devlet yönetiyor,lüks içinde yaşıyor,ama hastalandığımız zaman devlet bize bakmıyor.Paran varsa tedavi oluyorsun.Sosyal devlet demek, vatandaşının sağlığını,iş sorununu,işsizlik sorununu,konut sorununu,güvenli gelecek sorununu,temiz bir çevrede yaşama sorununu çözmüş devlet demektir.Vatandaşından zaten ödemesine vergiler yoluyla yaptığı hizmetlerden tekrar ücret alan devlet demek değildir.

  akıldan çıkarmamak lazım - genco940

  Devlet almadan vermez, sosyal mosyal kağıt üzerindeki laflar, kelin tırnağı olsa kendi başını kaşır. Türkiyenin şu andaki nakit akım tablosu zaten ekside, Maliye, hazine ha bire delikleri nasıl tıkarızın peşinde, kalemlerle oynayarak, diğer taraftanda ha bire sata sata meseleyi örtbas etmeye çalışıyorlar. Bu seferde içki satışlarını bir nevi kısıtlayan yasa ile maliyenin 6 milyar vergi kaybı çıktı ortaya bakalım onu nasıl kapatacaklar.

  Borçlandırıcı Devlet Sosyal Devlet iddiasında olmalı mı? - amaurot

  Bütün sistemler gibi sosyal güvenlik sistemi de yap-boza döndü! İşsizleri gelir testine tabii tutup, hane halkı geliriyle GSS primi tahakkuk ettirip işsiz olduğu için zaten ödeyemeyecek vatandaşı borçlandırmak hangi sosyal devletin gereğidir? Sosyal devlet vatandaşına insanca yaşamanın altyapısı kurabilmiş devlet demektir!

  Ya zorunlu olarak haneye yazılan borçlar ne olacak??? - hebun_hebun

  zorunlu sigortalı olmayan yurtaşlarımıza gönderilen borçlar ne olacak,şahsen ben olmak istediğim halde olamayan ve yaklaşık 1800 tl devlete borçlu gözüken biri olarak bu konuda bilgi almak isterim.