25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü
25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü
- Elazığ İş Kadınları Derneği ve Şarkın Gençliği Derneği üyeleri, kadınlara yönelik şiddete dikkat çekmek için broşür dağıttı

ELAZIĞ (AA) - Elazığ İş Kadınları Derneği ve Şarkın Gençlik Derneği üyeleri, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında etkinlik düzenledi. 

Dernek üyeleri, Öğretmenevi ile Fırat Üniversitesi Rektörlük Kampüsü'nde kurulan stantta kadınlara yönelik şiddete dikkat çekmek ve vatandaşların bu konuda bilinçlendirmek için broşürler dağıttı.

Öğretmenevi önünde açıklama yapan Şarkın Gençliği Derneği Genel Başkanı Rabia Haroğlu, kadına şiddet konusuna dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla etkinlik düzenlediklerini belirtti. Kadına uygulanan her türlü şiddetin temel insan hakları ihlali olduğunu vurgulayan Haroğlu, ''Bu anlamda sevgili Peygamberimiz, Hadislerinde kadınların Allah'ın emaneti olduğunu belirtmektedir. Dolayısıyla kadına yönelik şiddetin ne İslami ne de insani bir meşruiyeti yoktur'' dedi. 

Şiddetin, ailelerin huzurunu ve birliğini bozduğunu, aile fertlerinin sağlığını olumsuz etkilediğini, toplumsal yapıyı zayıflattığını anımsatan Haroğlu, şunları kaydetti:

''Bilgi toplumunu yaşadığımız, toplumsal bilinçlenme düzeyinin arttığı, eğitim ve kültür seviyesinin yükseldiği günümüzde halen kadınlarımızın şiddete uğradığını görmek bizleri derinden üzmektedir. Bizler, kadına yönelik şiddete seyirci kalmamak, bu durumun sona ermesi için farkındalık oluşturmak amacıyla bu etkinliği düzenledik. Bu etkinlikte, çok büyük desteklerini gördüğümüz, Elazığ İş Kadınları Derneği Başkanı Prof. Dr. Yasemin Açık'a teşekkür ediyoruz. Bizler, kadına yönelik şiddete son vermek için el ele verelim diyoruz. Bu yönde gerçekleştirilecek çalışmalarda 'biz de varız' diyoruz.''